Lajme

Ursula von der Leyen zotohet të vijojë politikat “pro-ukrainase”

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka njoftuar se blloku do të vazhdojë në një “rrugë pro-ukrainase”, pasi fraksioni i saj qendror u parashikua të mbetej grupi më i madh në Parlamentin e BE-së pas zgjedhjeve në mbarë bllokun.

Sipas rezultateve të përkohshme të dielën, Partia Popullore Evropiane (EPP) e von der Leyen ka siguruar 26% të vendeve në organin legjislativ të BE-së.

Ajo vuri në dukje se partitë e qendrës pritet të kenë qëndruar të patundur në pjesë të ndryshme të Evropës, por pranoi se “ekstremet në të majtë dhe në të djathtë kanë fituar mbështetje”.

“Ne do t’i ndalojmë ata,” u tha von der Leyen mbështetësve të saj në Bruksel të dielën mbrëma, duke u zotuar të “ndërtojë një bastion kundër ekstremeve nga e majta dhe nga e djathta”.

Von der Leyen, e cila po kërkon një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian, deklaroi se qëllimi i saj është të “ndërtojë një shumicë të gjerë për një Evropë të fortë” dhe tha se synon “të vazhdojë në këtë rrugë me ata që janë pro-evropianë, pro -Ukrainë, pro sundimit të ligjit.

/Shqip.com