Lajme

Ukraina thotë se ka bërë përfitime të konsiderueshme në zmbrapsjen e trupave ruse

Ukraina thotë se ka bërë përfitime të konsiderueshme në zmbrapsjen e trupave ruse, duke rimarrë më shumë se 3,000 km katrorë.

Aftësia e Ukrainës për të befasuar është bërë një shenjë dalluese e kësaj lufte: nga tërheqja ruse nga Kievi, te sulmet e fundit në Krime. Tani një tjetër surprizë po ndodh në lindje të vendit, raporton BBC.

Ushtria ukrainase ka publikuar këto foto të tankeve ruse të shkatërruara në një lumë

Deri më tani, ishte Rusia që bënte shumicën e përparimeve këtu – megjithëse një çështje e ngadaltë dhe e rëndë që po rezultoi e kushtueshme për ushtrinë e saj. Tani është Ukraina që po bën fitimet, duke rikthyer mijëra kilometra katrorë territor në vetëm disa ditë.

Ukraina thotë se ka pushtuar qytetet me rëndësi strategjike, Izyum dhe Kupiansk, qendra ushtarake të përdorura nga Rusia për të rifurnizuar forcat e saj në Donbas. Vetëm këto humbje do të ishin një goditje e madhe për ushtrinë ruse.

Gjatë muajve të fundit, Rusia ka ridislokuar forcat nga lindja për të forcuar mbrojtjen e saj në jug. Të dy frontet tani janë të pambrojtur./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022