Lajme Botë

Tre persona raportohet se kanë vdekur nga zjarri në Kolorado

Bora ndihmoi në shuarjen e flakëve (Foto: Reuters)

Tre persona janë zhdukur dhe supozohet se kanë vdekur, pas një zjarri shkatërrues në shtetin qendror amerikan të Kolorados.

Zjarri përfshiu disa qytete, duke shkatërruar qindra shtëpi dhe duke detyruar dhjetëra mijëra njerëz të largohen.

Sherifi vendas fillimisht kishte thënë se nuk kishte viktima, duke e quajtur atë një “mrekulli”, shkruan BBC, transmeton Shqip.com.

Por, një zëdhënëse e Boulder County pranoi se ishte bërë një gabim.

“Unë mendoj se sherifi ndoshta nuk është informuar në mënyrë adekuate nga ne,” tha Jennifer Churchill, në komentet e përcjella nga Colorado Sun. “Ishte një gabim fatkeq. Ne ndihemi tmerrshëm.”

Nuk janë dhënë detaje në lidhje me të zhdukurit, por mediat lokale raportojnë se njëra prej tyre ishte një grua 91-vjeçare, familja e së cilës tha se u bllokua nga flakët.

Sherifi i qarkut Boulder Joe Pelle tha se nuk kishte gjasa që ndonjë nga të tre zhdukurit të gjendej i gjallë. Ai shtoi se qarku është vendosur të sjellë qen zbulues të mbetjeve njerëzore për të ndihmuar në kërkimin e viktimave.

Zjarri dogji 6000 hektarë në të gjithë qarkun Boulder, duke shkatërruar të paktën 1000 shtëpi dhe biznese. Filloi në kushte jashtëzakonisht të thata dhe u vu nën kontroll pjesërisht për shkak të reshjeve të borës./SHQIP.com