Sport Ndërkombëtar

Trajneri italian i basketbollit tallet keq me Ronaldon

Cristiano Ronaldo është një nga protagonistët e shpallur të Botërorit të Katarit. Kampioni portugez është gati të debutojë kundër Ganës dhe shpreson ta çojë kombëtaren e tij deri në fitimin e titullit, çka do të ishte sukses historik. Ndërkohë, megjithatë, duhet të flasim edhe për atë që ndodh në nivel klubi për CR7, i cili është bërë një lojtar i lirë për të gjitha qëllimet.

Madje, në orët e fundit Manchester United njoftoi zgjidhjen konsensuale të kontratës me portugezin, të liruar zyrtarisht. Një situatë e pashmangshme pas intervistës “piroteknike” me Piers Morgan të një Cristiano Ronaldo shumë kritik ndaj “Djajve të Kuq”.

Çfarë do të ndodhë tani dhe ku do të shkojë sulmuesi luzitan për të luajtur në gjysmën e dytë të sezonit? Vështirë të thuhet për momentin, edhe sepse tani prioritet i tij është Botërori me Portugalinë. Pjesa tjetër mund të presë.

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo ka qenë edhe objekt diskutimi gjatë transmetimit të “Il Circolo dei Mondiali” në RAI. E pamundur për të mos përmendur atë që ndodhi mes lojtarit dhe Manchester United, edhe për shkak të debutimit të afërt në Botërorin e Katarit. Për këtë çështje dhe për mundësinë e gjetjes së shpejtë të një pune të re për Cristiano Ronaldon, ka folur edhe trajneri i kombëtares italiane të basketbollit, Gianmarco Pozzecco.

Ish-basketbollisti, i cili nuk u mërzit kurrë, nuk hoqi dorë nga mënyra e tij e lehtë për t’i bërë gjërat dhe tha me shaka: “Shtëpia ime ka nevojë për një pastruese, nëse dëshiron le të vijë Cristiano Ronaldo. A pranon me 8 euro në orë? Mund të arrij në 10 euro. Nëse ai pastron ashtu si luan futboll, do t’i jap 12. Do të arrij edhe në 15, kjo është oferta”.

Duke u kthyer seriozisht, Pozzecco komentoi këtë përfundim të veçantë të karrierës për CR7 në “Old Trafford”, duke treguar se nuk ishte entuziast. Ai do të kishte preferuar një largim tjetër.

/Shqip.com