Art Jetese

Supë italiane me qepë

Përbërësit:

1 kokë qepë
1 tufë qepë të reja
1 kokë hudhër
2 patate
Kripë dhe piper, pak vaj
Krem qumështi për zierje
Majdanoz i freskët

Përgatitja:

Kaurdisni qepën dhe më pas shtoni hudhrën e grirë trash.

Pas zierjes, shtoni patatet dhe derdhni ujë për të gatuar gjithçka për rreth 25 minuta.

Pas kaurdisjes, shtoni patatet dhe hidhni ujë për të zier e gjitha afro 25 minuta.

Përzieni përmbajtjen e tenxheres me një mikser, më pas shtoni ajkën e gatimit dhe erëzat.

Kur të vlojë, shtoni majdanoz të freskët.

/Shqip.com