Lajme

Stoltenbergu paralajmëron për një luftë të gjatë në Ukrainë

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg. Foto: Reuters
Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg. Foto: Reuters

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar se nuk do të ketë një fund të shpejtë të luftës në Ukrainë, në një intervistë të botuar të dielën, ndërsa Kyivi vazhdon me kundërsulmin e tij kundër Rusisë, raporton agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Agence France-Presse.

“Shumica e luftërave zgjasin më shumë se sa pritej kur fillojnë fillimisht”, tha Stoltenberg në një intervistë me grupin mediatik gjerman Funke.

“Prandaj ne duhet të përgatitemi për një luftë të gjatë në Ukrainë”.

Kyivi nisi kundërofensivën në qershor, duke u zmbrapsur kundër pozicioneve të ngulitura ruse në jug dhe lindje, por ka bërë përparime të kufizuara.

“Ne të gjithë dëshirojmë një paqe të shpejtë”, tha Stoltenberg.

“Por në të njëjtën kohë ne duhet ta pranojmë: nëse presidenti [Volodymyr] Zelensky dhe ukrainasit pushojnë së luftuari, vendi i tyre nuk do të ekzistojë më”.

“Nëse presidenti Putin dhe Rusia heqin armët, ne do të kemi paqe”.

Për ambiciet e Ukrainës për t’u bashkuar me aleancën, Stoltenberg tha: “Nuk ka dyshim se Ukraina përfundimisht do të jetë në NATO”.

“Kur të përfundojë kjo luftë, ne kemi nevojë për garanci sigurie për Ukrainën. Përndryshe, historia mund të përsëritet”, shtoi ai.

Në samitin e korrikut në Vilnius, udhëheqësit e NATO-s ranë dakord që Ukraina mund t’i bashkohet aleancës pasi të plotësohen disa kushte dhe zyrtarët e SHBA-së dhe Gjermanisë e bënë të qartë se këto do të përfshijnë kryerjen e reformave nga Kyivi për të mbrojtur demokracinë dhe sundimin e ligjit.

/Shqip.com