Sport Ndërkombëtar

Spanja i bashkohet Francës në finale

Spanja do të garojë në finalen e saj të katërt të FIBA ​​EuroBasket në gjashtë edicionet e fundit pasi mundi Gjermaninë 96-91 para një turme të shitur prej 14 mijë tifozësh në Berlin.

Fituesit e trefishtë të turneut kapërcyen një tjetër deficit dyshifror, pasi kundërshtuan një ndeshje më të lartë prej 30 pikësh nga Dennis Schroder për të vendosur një përballje me Francën të dielën.

Spanja luftoi për të marrë epërsinë në çerekun e tretën, por një tjetër seri prej 14 pikësh pa përgjigje nga Gjermania krijoi një jastëk dyshifror.

Megjithatë, Spanja shkoi në një ecuri të rëndësishme 13-0 në të katërtin për të kaluar gjashtë pikë përpara dhe ata ia dolën të mbanin nervat e tyre në fund.

Lorenzo Brown humbi goditjen e tij fillestare nga fusha, përpara se të bënte shtatë tentime radhazi në rrugën drejt shënimit të 29 pikëve mbresëlënëse.

Spanjën në finalen e FIBA ​​EuroBasket e pret Gjermania./Shqip.com