Sport Ndërkombëtar

Spanja – Franca, finalja e EuroBasket

Dy skuadrat e fundit në këmbë do të luftojnë për tu shpallur Kampion të Evropës.

Spanja dhe Franca garojnë në finalen e FIBA ​​EuroBasket 2022 me të dyja skuadrat që kaluan disa beteja të vështira për të arritur në këtë pikë.

Një rivalitet intensiv u rinovua në atë që do të jetë takimi i tyre i gjashtë që nga edicioni i vitit 2009, kur Spanja fitoi të parën nga tre titujt e saj me triumfin e vetëm të Francës që erdhi në 2013 në tokën vendase.

Mund të mos jenë më betejat legjendare të Tony Parker dhe Pau Gasol, por këto dy skuadra ende po gjejnë mënyra për të fituar dhe për të konkurruar për medalje nën drejtimin e trajnerëve Vincent Collet dhe Sergio Scariolo – ndërsa Rudy Fernandez gjithashtu konkurroi 11 vjet më parë.

Spanja është prapa me dy shifra në secilën nga tre ndeshjet e saj në fazën e eliminimit në Berlin, me përpjekjen e fundit të rikthimit duke mohuar Gjermaninë nikoqire në një fitore 96-91 pas 29 pikëve nga Lorenzo Brown.

Në të kundërt, Franca kaloi Poloninë 95-54 pas frikës së madhe në dy raundet e mëparshme që e panë atë në prag të eliminimit.

Finalja zhvillohet me fillim nga ora 17:15./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022