Sport Ndërkombëtar

Spanja – fituese e Eurobasketit

Momente nga festa

Spanja e ka “rrëmbyer” medaljen e artë.

“La Roja” e ka mposhtur Francën në finale të Eurobasketit – me rezultat 88-76.

Në këtë ndeshje që u zhvillua në Berlin të Gjermanisë – më i dalluari në parket te spanjollët ishte – që realizoi 27 pikë.

Paraqitje të mirë pati edhe vëllai i tik, Willu me 14-të pikë dhe tetë kërcime, teksa Lorenzo Broën shtoi 14-të pikë dhe 11-të asistime.

Në anën tjetër – te francezët – në element ishte Evan Fournier, i cili shënoi 23 pikë – teksa me 13-të pikë dje gjashtë asistime ndihmoi edhe Guerschon Yabusele.

Për Spanjën kjo ishte hera e katër që e fitojnë të artën, teksa numëron edhe gjashtë medalje argjendi dhe katër të bronzit./Shqip.com