Sport Ndërkombëtar

Shtohet lista e Laportas për trajner të Barcelonës

Nuk ka kohë për të humbur. Pas vendimit të trajnerit Xavi Hernandez për t’u larguar nga pankina e Barcelonës në fund të sezonit, është hapur zyrtarisht fushata për të identifikuar kandidatin më të mirë për një rol kaq delikat dhe të mbushur me presion.

Emri që spikat së fundmi është vërtet i bujshëm: Sipas “Radio MARCA-s”, presidenti Joan Laporta synon t’i besojë sërish një trajneri që e njeh shumë mirë, pikërisht holandezit Frank Rijkaard.

Ish-futbollisti i famshëm drejtoi ekipin katalanas midis 2003 dhe 2008, duke fituar Ligën e Kampionëve në vitin 2006 dhe duke hedhur themelet për punën e Pep Guardiolës.

Ish-mesfushori i Milanit dhe Ajaxit, megjithatë, nuk e ka ndërmend të rikthehet në një stol: pas Barçës ai ka drejtuar vetëm Galatasaray-in dhe kombëtaren e Arabisë Saudite, të cilën e la në vitin 2013.

Më shumë se dhjetë vjet pa punuar pavarësisht propozimeve të shumta të marra, Rijkaard thuhet se e ka refuzuar propozimin, por nuk ka ia mbyllur derën plotësisht.

Nëse ai vendos të kthehet, mund të jetë edhe Marco van Basten.

/Shqip.com