Lajme Botë

Shpërthejnë protestat në Izrael, Netanyahut i kërkohet t’i lirojë pengjet

Izraelitët kanë dalë sërish në rrugë për të kërkuar që qeveria e Benjamin Netanyahut të sigurojë menjëherë lirimin e pengjeve nga Gaza dhe të mbajë zgjedhje të parakohshme.

Turma u mblodh pranë kompleksit qeveritar në Tel Avivin lindor.

Mes lajmeve të fundit në lidhje me përparimin e mundshëm në bisedimet për arritjen e një armëpushimi në Gaza dhe lirimin e pengjeve, familjet e tyre i kërkuan kryeministrit Netanyahu që të shfrytëzojë këtë mundësi për të sjellë të dashurit e tyre dhe për të pranuar kushtet e Hamasit.

Situata në Lindjen e Mesme u përshkallëzua ndjeshëm pas një inkursioni të militantëve të Hamasit nga Rripi i Gazës në Izrael më 7 tetor, i shoqëruar me vrasjen e banorëve të vendbanimeve izraelite pranë kufirit dhe marrjen peng të më shumë se 200 pengjeve, përfshirë fëmijë, gra dhe të moshuar.

/Shqip.com