Lajme Botë

Shkon në 76 numri i të vdekurve nga protestat në Iran

Të paktën 76 protestues janë vrarë nga forcat iraniane të sigurisë gjatë 11 ditëve të trazirave të shkaktuara nga vdekja e një gruaje në paraburgim, thonë aktivistët.

Irani i të Drejtave të Njeriut (IHR), një organizatë me bazë në Norvegji, akuzoi autoritetet për përdorimin e forcës joproporcionale dhe municionit të vërtetë për të shtypur mospajtimin.

Media shtetërore ka bërë numrin e të vdekurve në 41, duke përfshirë disa personel sigurie, dhe fajësoi “rebelët”.

Janë arrestuar edhe qindra persona, 20 prej tyre gazetarë, raporton BBC.

“Rreziku i torturës dhe keqtrajtimit të protestuesve është serioz dhe përdorimi i municioneve të drejtpërdrejta kundër protestuesve është një krim ndërkombëtar”, tha drejtori i IHR, Mahmood Amiry-Moghaddam. “Bota duhet të mbrojë kërkesat e popullit iranian për të drejtat e tyre themelore.”

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut tha gjithashtu se ishte shumë e shqetësuar nga reagimi i dhunshëm i autoriteteve dhe u kërkoi atyre të respektonin të drejtën për të protestuar në mënyrë paqësore.

Demonstratat antiqeveritare janë përhapur në më shumë se 80 qytete dhe qyteza në të gjithë Iranin që nga funerali i Mahsa Amini më 17 shtator.

Gruaja kurde 22-vjeçare nga qyteti veriperëndimor i Saqezit kishte qenë për vizitë në kryeqytetin, Teheran, më 13 shtator kur u arrestua nga oficerët e policisë morale për dyshimin se kishte shkelur ligjin e rreptë që u kërkon grave të mbulojnë flokët me hixhab. , ose shami.

Ajo u rrëzua pasi u dërgua në një qendër paraburgimi për t’u “edukuar” dhe vdiq në spital pas tre ditësh në koma.

Policia tha se zonja Amini vdiq pasi pësoi dështim të papritur të zemrës, por familja e saj e hodhi poshtë këtë dhe pretendoi se ajo ishte rrahur nga oficerët.

Protestat kundër policisë morale dhe ligjit të hixhabit të shkaktuara nga vdekja e saj u shndërruan shpejt në sfidën më serioze me të cilën është përballur struktura klerikale myslimane shiite e Iranit në vite.

Videot e postuara në mediat sociale kanë treguar gra duke djegur shamitë e tyre në zjarre dhe duke prerë flokët në publik me brohoritje dhe thirrje “Gratë, jetë, liri” dhe “Vdekje diktatorit” – një referencë për Udhëheqësin Suprem, Ajatollah Ali Khamenei./SHQIP.com