Lajme Botë Raport i veçantë nga Reuters

Shkëmbimet e kriptove kanë mundësuar përfitime financiare përmes abuzimit seksual të fëmijëve

Ndërsa faqet e internetit që shesin imazhe të tmerrshme të abuzimit me fëmijët janë përhapur në “rrjetin e errët”, një lloj i ri kompanish ka rritur biznesin e tyre kriminal: shkëmbimet e kriptomonedhave. Një rast holandez tregon se si bursat kanë ‘ulur pengesën’ për hyrjen e grabitqarëve.

Kujdes: Historia përmban detaje shqetësuese

Në tetë vitet që drejtonte një treg në internet duke shitur imazhe të abuzimit seksual të dhunshëm të fëmijëve, Michael Mohammad fitoi ekuivalentin e më shumë se 100 mijë eurove. Në gjyqin e tij në maj, ndërsa disa nga viktimat e tij dëgjuan, ai i tha gjykatësit: “Ishte thjesht biznes”.

Gjykata holandeze e dënoi Mohammadin me 10 vjet burg pasi kreu një sërë krimesh. Ato përfshinin shpërndarjen e mijëra fotove dhe videove të abuzimit të fëmijëve, përdhunimit dhe kafshëve nëpërmjet faqes së tij të internetit, Dark Scandals. Ai detyroi një duzinë vajzash nën moshën 16-vjeçare të depërtonin në vetvete dhe ta regjistronin atë. Ai përdhunoi dy prej tyre dhe i filmoi.

Një lloj i ri kompanish mundësoi biznesin e tij: shkëmbimet e kriptomonedhave. Klientët e Mohammad përdorën këto platforma për të blerë argumente dixhitale me dollarë dhe euro dhe për t’i shpenzuar ato me anonimitet relativ.

Këto shenja ishin monedha e abuzimit të Muhammedit. Në përgjithësi, të dhënat e transaksioneve të shqyrtuara nga Reuters tregojnë se klientët e Dark Scandals përdorën pothuajse 50 shkëmbime të ndryshme, duke përfshirë liderët e industrisë Coinbase dhe Binance.

Coinbase i tha Reuters se shkëmbimi “është vendi i gabuar për të shkuar nëse po përpiqeni të shpëtoni nga një krim. Ne kemi një politikë zero tolerance për këdo që angazhohet në aktivitete të paligjshme si materialet e abuzimit seksual të fëmijëve”.

Kurse Binance tha se bashkëpunoi me zbatimin e ligjit për të ndihmuar në eliminimin e skandaleve të errëta.

Si një student 26-vjeçar, Mohammad iu kthye bitcoin në vitin 2013 pasi PayPal bllokoi uebsajtin e tij të sapohapur nga rrjeti i pagesave. Sipas gjyqtarit, ofruesi i pagesave kundërshtoi përmbajtjen pornografike të faqes në internet. PayPal nuk iu përgjigj kërkesave për prononcim.

Mohammad tërhoqi klientët në “rrjetin e errët” të faqeve të internetit të paligjshme që janë të fshehura nga shfletuesit e zakonshëm.

Lajmërimi i Europol që tregon se forcat e rendit kanë kapur faqen e internetit të “Dark Scandals

Mohammad ngarkoi klientët kripto me vlerë deri në 200 euro (205 dollarë) për të shkarkuar “pako” video të përbëra nga qindra klipe. Ai gjithashtu shkëmbeu aksesin në koleksionin e tij me video të reja – duke kërkuar që materiali i shkëmbyer të përshkruante akte që uebsajti i tij thoshte se ishin “të detyruara kundër vullnetit”.

Ai fitoi 115 mijë euro në kriptomonedhë nga klientët e tij, zbuloi gjykata, duke iu bashkuar numrit në rritje të kriminelëve që lehtësojnë dhe përfitojnë nga abuzimi seksual në internet.

Mohammad u arrestua në vitin 2020 pas një hetimi ndërkombëtar që përfshin zbatimin e ligjit të SHBA-së dhe Holandës. Autoritetet ishin në gjendje të gjurmonin flukset e kriptove në Dark Scandals në blockchain, softueri që mbështet kriptovalutat duke regjistruar publikisht datat, vlerën dhe adresat e portofolit dixhital të transaksioneve të klientëve.

Sidoqoftë, përdoruesit mund të transferojnë fondet në sajt pa u zbuluar nëse shkëmbimet nuk u kërkonin atyre të japin ndonjë detaj personal. Shumë nga llogaritë e hapura të klientëve të Mohammad në tetë shkëmbime të ndryshme nuk mbanin ose asnjë të dhënë personale ose të rreme, dëshmoi një ndihmës avokat amerikan në një paraqitje gjyqësore.

“Ky anonimitet promovoi suksesin e faqeve Dark Scandals,” shkroi ndihmësja e avokatit amerikan, Zia Faruqui, e cila ndihmoi në mbikëqyrjen e hetimit që çoi në kapjen e Mohammadit në Holandë.

Faruqui nuk i identifikoi shkëmbimet.

Për këtë artikull, Reuters intervistoi një duzinë ekspertësh mbi dhunën seksuale, zyrtarë aktualë dhe ish-zbatues të ligjit të përfshirë në hetimin e abuzimit të fëmijëve dhe disa prindër viktimash. Për të hulumtuar Dark Scandals, i cili ofron një dritare të rrallë në përdorimin e kriptove nga shkelësit, Reuters mori pjesë në gjyqin katër-ditor të Mohammadit në një gjykatë qarku në qytetin e Dordrecht, ku ai dhe viktimat e tij dhanë dëshmi me orë të tëra.

“Ti ma shkatërrove jetën dhe më shkatërrove gjithë bukurinë që pashë në të”, dëshmoi një vajzë që ai abuzoi që në moshën 14-vjeçare. Deklarata e saj u lexua nga avokati i saj, ndërsa viktima, tani 18 vjeç, qëndronte përkrah. “Unë kurrë nuk do t’ju fal për atë që keni bërë.”

Duke e quajtur atë si “Michael M.”, gjykata e dënoi Mohammad në qershor me 10 vjet burg për prodhimin dhe shpërndarjen e imazheve të abuzimit të fëmijëve dhe për sulm seksual e përdhunim të vajzave të mitura.

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së e identifikoi plotësisht Muhamedin në vitin 2020 kur hapi një aktakuzë kundër tij. Në një email për Reuters, avokati i tij tha se Mohammad ishte dënuar gabimisht dhe do të apelonte, duke refuzuar komente të mëtejshme.

“Çdo ditë që isha i mbyllur me Michael ndihesha si një makth. Çdo ditë mendoja për vetëvrasje. U ndjeva bosh. Nuk mund të funksionoja normalisht. Kam vuajtur dhimbje fizike dhe mendore”.

Një viktimë anonime e Mohammad, në një deklaratë të lexuar në gjykatë nga avokati i saj

Shkëmbimet janë kanalet kryesore në industrinë e kriptove prej rreth 1 trilion dollarë, duke përpunuar miliarda dollarë transaksione çdo ditë dhe duke fituar të ardhura nga tarifat e tregtimit, zakonisht të vendosura rreth një për qind. Rritja e shpejtë e tyre ka tërhequr vëmendjen nga rregullatorët dhe forcat e rendit.

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së, në një raport të këtij shtatori, tha se shumë shkëmbime kriptosh ende “bëjnë pak ose aspak përpjekje për të përmbushur kërkesat e klientit të njohur. Europol, forca policore e Bashkimit Evropian, paralajmëroi në janar se kontrollet e klientëve shpesh “të lirshëm” të shkëmbimeve të parregulluara kishin ndihmuar që monedhat dixhitale të bëheshin “pagesa e zgjedhur” për kriminelët që operonin në internet, duke përfshirë ata që shesin materiale për abuzimin e fëmijëve.

Sipas një prezantimi investitor të vitit 2014, Coinbase i lejon përdoruesit të transferojnë kriptovaluta midis kuletave dixhitale pa dorëzuar identifikim për të paktën dy vjet pas fillimit të tij në 2012.

Coinbase tani kërkon që të gjithë klientët të verifikojnë identitetin e tyre për të hapur llogari. Në Binance, e cila u lançua në 2017, klientët mund të hapnin llogari vetëm me një email deri në mes të 2021.

Shumat e përfshira në blerjen dhe shitjen e imazheve të abuzimit seksual mbeten të vogla në krahasim me aktivitetet e tjera kriminale, siç është tregtia e drogës. Por shifrat janë në rritje.

Ndërsa në të kaluarën shkelësit zakonisht tregtonin imazhe të abuzimit me fëmijët mes tyre në komunitete të vogla, rrjeti i errët është bërë një terren pjellor për faqe si Dark Scandals që ngarkohen në kripto. Dhe dëmi është i gjerë.

Studiuesi Chainalysis, i përdorur nga agjencitë qeveritare të SHBA për të gjurmuar flukset e paligjshme, vlerëson se të ardhurat vjetore të faqeve të abuzimit me fëmijët në kripto u rritën nga rreth 250 mijë dollarë në 2017 në pothuajse 1 milion dollarë në 2020.

Reuters shqyrtoi të dhënat e Chainalysis në lidhje me transaksionet përmes kuletave dixhitale të Dark Scandals. Këto të dhëna tregojnë se klientët e faqes përdorën 47 shkëmbime, nga të cilat tre më të njohurit ishin Coinbase, LocalBitcoins me bazë në Finlandë dhe Binance.

Kripto me një vlerë totale prej 22 mijë dollarësh u zhvendos përmes Coinbase dhe LocalBitcoins midis 2013 dhe 2019. Disa tregti u zhvendosën në Binance dhe në një shkëmbim tjetër të quajtur ShapeShift pasi platformat e tjera shtrënguan kontrollet e tyre të identitetit.

Binance dhe ShapeShift së bashku përpunuan rreth 3 mijë e 400 dollarë derisa Dark Scandals u mbyll në vitin 2020, sipas të dhënave.

Shumat e parave të përfshira nuk arrijnë të kapin peshën e dëmit që po bëhet, sipas Fondacionit Internet Watch, një linjë telefonike britanike për abuzimin seksual të fëmijëve që mbledh të dhëna në mbarë botën.

IWF thotë se numri vjetor i faqeve në internet që ka konfirmuar se përmbajnë imazhe të tilla është rritur katërfish nga viti 2016 në mbi 250 mijë vitin e kaluar. Gjatë së njëjtës periudhë, IWF zbuloi se numri i faqeve komerciale që shisnin imazhe abuzimi për monedhën virtuale shpërtheu në 1014 nga vetëm 41.

Këto faqe shpesh përfshinin lidhje që përdoruesit të paguanin nëpërmjet shkëmbimeve të kriptove, i tha IWF Reuters, duke refuzuar të emërojë kompanitë.

“Për ata njerëz që kërkojnë të fitojnë para nga abuzimi seksual i fëmijëve, kripto ka ulur pengesën,” tha Dan Sexton, shefi i teknologjisë i IWF.

Zëvendës presidenti i inteligjencës globale të Coinbase, John Kothanek, i tha Reuters se shkëmbimi punon ngushtë me zbatimin e ligjit për rastet e abuzimit të fëmijëve, paralajmëron autoritetet për aktivitete të mundshme të paligjshme dhe mbyll llogaritë.

Coinbase ka “përkushtuar pajtueshmërinë dhe ekipe hetimore gjatë gjithë kohës, akses në mjetet e sofistikuara të analizës së blockchain dhe një proces më të mirë në klasë për identifikimin e kriminelëve”, tha ai në një deklaratë, duke shtuar se kripto është më e lehtë për t’u gjurmuar sesa valutat tradicionale.

“Ne do t’ju gjejmë dhe do t’ju kërkojmë llogari – ky ka qenë rasti i parë në Coinbase,” tha Kothanek.

Kreu global i inteligjencës dhe hetimeve të Binance, Tigran Gambaryan, është një ish-agjent i Shërbimit të Ardhurave të Brendshme të SHBA-së, i cili ishte i përfshirë në çështjen Dark Scandals. Ai tha se Binance dhe shkëmbimet e tjera siguruan të dhëna për ekipin e hetimit.

“Nëse jo për kripto-n dhe bashkëpunimin e ofruar nga Binance, individi që qëndron pas faqes së internetit nuk do të ishte identifikuar,” tha Gambaryan.

Si funksionoi tregu i skandaleve të errëta:

1. Blerësi hap një llogari në një shkëmbim kriptomonedhe. Disa shkëmbime të mëdha nuk kërkonin prova të identitetit.

2. Blerësi përdor dollarë, euro etj për të blerë bitcoin ose argumente dixhitale eter në bursë.

3. Faqja e internetit Dark Scandals, në pronësi të Michael Mohammad, udhëzon përdoruesit të dërgojnë token në një portofol dixhital të Dark Scandals për të blerë përmbajtje. Blerësi dërgon vërtetimin e pagesës në një adresë emaili të koduar që i përket Dark Scandals.

4. Blerësi merr një lidhje nga ajo adresë emaili që i lejon ata të shkarkojnë “pako” me materiale që ka kuruar Mohammad.

5. Mohammad arkëton kriptovalutën e marrë nga blerësi duke e shitur atë nëpërmjet një shkëmbimi tjetër kriptomonedhe.

“Zbrazëti në treg”

Muhamedi jetoi një jetë të dyfishtë.

Në publik, ai u shfaq një i ri normal, duke postuar foto në Instagram të tij në festivale muzikore dhe duke darkuar me miqtë. Njëra nga ish të dashurat, në një intervistë me hetuesit, e njihte atë si “të qetë dhe të butë”. Në LinkedIn, ai tha se drejtonte një biznes marketingu të quajtur Rrjeti Kombëtar që prodhonte video për klientët e korporatave.

Megjithatë, kompania ishte një trillim. Ai ishte i regjistruar si pronar i DarkScandals.com, të cilin Mohammad e drejtonte nga qyteti periferik i Barendrecht, jashtë Roterdamit. Ai ruajti materialin e faqes – i cili përfundoi në mbi 3 mijë e 600 video dhe imazhe – në kompjuterë dhe hard disk në apartamentin e tij të vogël.

Derisa hetuesit amerikanë njoftuan holandezët për vendin, puna e tij mbeti sekret, madje edhe për miqtë e tij, tha gjykatësi në gjyqin e tij.

Mohammad kishte jetuar në këtë zonë që nga viti 2006, kur u kthye në Holandë pas gati një dekade në Surinam. I lindur në Amsterdam, ai dëshmoi në gjyq se në fëmijëri prindërit e tij vdiqën dhunshëm. Pas disa vitesh në një jetimore, ai u transferua në ish-koloninë holandeze për të jetuar me një dajë.

Në Holandë, ai tha se kishte grumbulluar borxhe ndërsa studionte për t’u bërë punonjës social, megjithëse gjykatësi vuri në dukje se ai rrallë ndiqte klasën. Në mesin e vitit 2012, ai pa një “boshllëk në treg” dhe ngriti Dark Scandals. Ai shpresonte se kjo do të përmirësonte “gjendjen e tij të keqe financiare”, dëshmoi ai.

Pasi u hap, faqja e saj kryesore reklamonte “shantazhe të vërteta, përdhunime dhe video të detyruara të vajzave”, së bashku me “video seksi të nxënëseve të vërteta” dhe “adoleshente të vdekura”.

Prokurorja kombëtare holandeze, Brechtje Lijnse, i tha gjykatës se imazhet kishin “qëllim poshtërimin total të grave”. Ajo citoi video që përshkruanin vajza të mitura që zhvateshin për të abuzuar seksualisht me veten dhe përdhunimin e një fëmije nën moshën dy vjeçare.

Mohammad e kuroi këtë material në paketa që përdoruesit mund të shkarkonin në këmbim të një videoje të re ose një pagese me çmim në bitcoin.

Në forumin e faqes, përdoruesit lavdëruan koleksionin e tij, duke iu referuar vajzave dhe grave që ai shfaqte si “zuskë” dhe “kurva”.

“Gjëra të shkëlqyera!” shkroi një përdorues në një temë të vitit 2012 për videot që shfaqnin gra duke u torturuar.

PayPal goditi pagesat e klientëve të tij, megjithatë, duke bllokuar Dark Scandals rreth një vit pas fillimit të tij, sipas vendimit me shkrim të gjykatës holandeze.

PayPal dhe firma të tjera financiare kishin punuar për vite me grupe jofitimprurëse si Qendra Kombëtare e SHBA për Fëmijët e Zhdukur dhe të Shfrytëzuar për të penguar përpjekjet e shkelësve për të përdorur firmat për të blerë imazhe.

John Shehan, nënkryetar i lartë i divizionit të fëmijëve të shfrytëzuar të NCMEC, i tha Reuters se si rezultat industria financiare “e fshiu” një aktivitet të tillë në platformat e tyre. Crypto, tha Shehan, ofroi një rrugë të re.

Ndërsa bankat dhe platformat e pagesave kërkuan më shumë detaje nga tregtarët në internet, shumë shkëmbime të kriptove për vite me radhë kërkuan pak ose aspak informacion nga klientët.

Duke reklamuar kripto-n si një mjet për të çliruar njerëzit nga kontrolli i qeverisë mbi sistemin financiar, disa mbështetës hodhën poshtë idenë se shkëmbimet duhet të mbledhin të dhëna të konsiderueshme për përdoruesit.

Drejtori i Përgjithshëm i Binance, Changpeng Zhao, i tha stafit në një telefonatë video të vitit 2020 se “njerëzit duhet të kenë privatësinë (si) pjesë të lirisë financiare”.

Në të njëjtin vit, CEO i Coinbase, Brian Armstrong tha se ai priste që të ashtuquajturat “monedha të privatësisë”, të cilat janë krijuar të jenë të pagjurmueshme, të fitojnë miratimin e zakonshëm pasi “nuk ka kuptim në shumicën e rasteve të transmetohet çdo pagesë që bëni”.

Erik Voorhees, themeluesi i shkëmbimit ShapeShift, shkroi në një postim në blog vitin e kaluar, “Mbikëqyrja e të gjithë njerëzve nuk mund të jetë standardi ynë”.

I pyetur në gjyqin e tij për mendimin e tij për kripto-n, Mohammad vuri në dukje, “Privatësia është diçka që shumë përdorues e vlerësojnë”.

Të ndaluar nga PayPal, klientët e tij filluan të transferojnë bitcoin dhe një tjetër token virtual, eter, tek ai nëpërmjet katër kuletave dixhitale. Në vitet e para të sitit, të dhënat e blockchain tregojnë se shumë prej këtyre klientëve përdorën shkëmbimet e kriptove Coinbase dhe LocalBitcoins për të kryer transferimet e tyre.

LocalBitcoins nuk kërkonte identifikimin e klientit deri në vitin 2019. Pasi Binance u lançua në mesin e 2017, duke i lejuar klientët të tregtonin në mënyrë anonime, ai u përdor gjithashtu, së bashku me ShapeShift.

Bitonic tha se megjithëse nuk mund të komentonte për një rast individual “mund t’ju sigurojmë se nëse kemi ndonjë indikacion që transaksionet janë të lidhura me krime si tregtimi i materialeve të abuzimit seksual të fëmijëve, ne i bllokojmë menjëherë këto transaksione, kryejmë hetime të mëtejshme dhe njoftojmë autoritetet kur është e përshtatshme”.

Bitonic shtoi se ndonjëherë autoritetet mund t’i kërkojnë asaj që të mbajë një llogari funksionale në mënyrë që të mbledhë prova “me qëllimin përfundimtar që i dyshuari të dënohet me sukses”.

Lijnse, prokurori holandez, i tha gjykatës se zhvendosja e Mohammadit në kripto shënonte “profesionalizimin e krimeve të tij” ndërsa ai kërkonte të ndërtonte bazën e klientëve të tij jashtë radarit.

Nga mesi i vitit 2014, faqja tashmë po tërhiqte mbi 13 mijë vizitorë unikë në javë, tha ajo.

Në Reddit, një përdorues foli për skandalet e errëta në një diskutim se ku mund të gjeni video të abuzimit me fëmijët.

“Ne klientët e vërtetë e duam atë faqe!” përdoruesi shkroi, duke u lidhur me adresën e rrjetit të errët të Dark Scandals.

Një klient ishte një britanik i quajtur Dale Lutkin, i cili jetonte në qytetin verior anglez të Hornsea me gruan dhe vajzën kujdestare.

Për disa vite, Lutkin shkarkoi disa mijëra imazhe të abuzimit me fëmijët nga Dark Scandals dhe faqe të tjera, duke përfshirë një video të një foshnjeje 10 muajshe që abuzohej, tregojnë të dhënat e gjykatës.

Të informuar për aktivitetin e Lutkin, oficerët e policisë britanike vizituan shtëpinë e tij buzë detit në vitin 2018 dhe kontrolluan laptopin dhe hard diskun e tij.

Oficerët zbuluan një video të vajzës kujdestare të Lutkin-it të marrë fshehurazi nga një kamerë e vendosur në një detektor tymi në dhomën e saj të gjumit, sipas të dhënave të dënimit. Pamjet treguan 14-vjeçaren duke u zhveshur dhe duke u veshur nga uniforma e shkollës.

Lutkin u deklarua fajtor dhe pranoi se e filmoi atë për “kënaqësi seksuale”, tha gjykatësi në vitin 2019 kur e dënoi atë me një vit e gjysmë burg.

Punonjësit socialë e larguan vajzën nga shtëpia. Reuters nuk ishte në gjendje të arrinte Lutkin.

“Pjesë të puzlles”

Në fillim të vitit 2018, zyrtarët e zbatimit të ligjit në SHBA nga Shërbimi i të Ardhurave të Brendshme dhe Departamenti i Sigurisë Kombëtare po gjurmonin pagesat e kriptove të bëra në një faqe tjetër interneti për abuzimin e fëmijëve të quajtur Welcome To Video.

Pronari, një burrë nga Koreja e Jugut, u burgos për 18 muaj nga një gjykatë në Seul për shkelje të ligjeve për mbrojtjen e fëmijëve dhe më pas u dënua me dy vjet të tjera për fshehjen e të ardhurave të faqes nga autoritetet.

Hetuesit vunë re se një nga klientët e Welcome To Video kishte dërguar kripto në një portofol dixhital të lidhur me një sajt të panjohur për ta darknet: Dark Scandals.

Chris Janczewski, atëherë një agjent special në njësinë e krimeve kibernetike të IRS, u trondit kur pa se Dark Scandals po shiste video të përdhunimeve aktuale.

“Thjesht dukej joreale të kuptosh se ishte një gjë”, tha Janczewski për Reuters.

Shkurtin e atij viti, oficerët e fshehtë bënë një pagesë me vlerë 25 dollarë në bitcoin në një nga kuletat e Dark Scandals dhe morën një lidhje shkarkimi me email. Përmbajtja që ata shkarkuan përfshinte dy video që përshkruanin të miturit duke u abuzuar seksualisht, sipas aktakuzës së SHBA.

Forcat e rendit gjetën dhe aksesuan llogarinë e emailit të Mohammad, e cila përmbante mesazhe në lidhje me pagesat për ofruesit e shërbimeve të faqes. Këta ofrues janë paguar duke përdorur një llogari financiare në emër të Muhamedit, thuhet në aktakuzë.

“[Videoja] u pa në të gjithë qytetin ku jetoj. Dhe unë u ngacmova shumë për këtë. Më ngacmuan dhe më quajtën kurvë sepse të gjithë menduan se po e bëja vullnetarisht dhe askush nuk më besonte më. Tani unë ende vuaj keq nga rikthimet“.

Një viktimë e dytë anonime e Mohammad, në një deklaratë që ajo lexoi në gjykatë

Hetuesit gjurmuan pagesat e bëra për Dark Scandals në më shumë se 300 llogari në tetë shkëmbime të paidentifikuara, tha prokurori amerikan, Faruqui, në një kërkesë të mëvonshme për të rikuperuar fondet që mbanin këto llogari.

Shumë klientë përdorën llogaritë, të hapura ose pa dokumente ose detaje “të rreme” midis 2013 dhe 2020, vetëm për të paguar Muhamedin, shkroi ai.

Janczewski, ish-agjenti i IRS, tha se shkëmbimet bashkëpunuan për të dorëzuar çdo informacion që kishin.

Një zëdhënës i Coinbase tha se shkëmbimi ka punuar me autoritetet amerikane për rastin, duke raportuar rreth 300 përdorues dhe duke mbyllur llogaritë e tyre. Binance gjithashtu tha se bashkëpunoi. Gambaryan, kreu i saj i hetimeve, shtoi se “blockchain ofron transparencë të pashembullt në flukset e parave të paligjshme”.

Pasi amerikanët njoftuan autoritetet holandeze për skandalet e errëta, një njësi policore në Hagë filloi një hetim. Ndërsa policia monitoronte Mohammadin, ai vazhdoi të fitonte para: Më 8 shkurt 2020, një klient përdori Binance për t’i dërguar atij 200 dollarë në bitcoin, tregojnë të dhënat e blockchain.

Një muaj më vonë, policia bastisi shtëpinë e tij në Barendrecht dhe e arrestoi, duke i sekuestruar kompjuterët, hard disqet dhe iPhone.

Lijnse, prokurori, mori një telefonatë disa ditë më pas nga oficerët që kishin pastruar pajisjet e tij. Deri atëherë, hetuesit e dinin vetëm se Mohammad kishte kërkuar materiale për abuzimin e fëmijëve nga të tjerët, kujton Lijnse në një intervistë.

Tani, policia i tha asaj se kishin gjetur gjithashtu se Mohammad po abuzonte seksualisht me vajza të mitura.

Shtëpia e Mohammad në kohën e arrestimit të tij në 2020 në Barendrecht, Holandë

Në një hard disk, Mohammad ruajti 50 video që regjistronin bisedën dhe video-telefonatat e tij me disa dhjetëra vajza holandeze në Snapchat, WhatsApp dhe Instagram, thuhet në gjykimin e tij.

Policia gjeti foto dhe video të të njëjtave viktima ose duke pozuar lakuriq ose duke kryer akte seksuale mbi veten e tyre. Video të tjera, të marra nga një aparat spiun, e tregonin atë duke kryer përdhunim në shtëpinë e tij.

Jacqueline Beauchere, kreu global i sigurisë së platformës në pronarin e Snapchat Snap, tha se firma punon me policinë, ekspertët dhe partnerët e industrisë për të luftuar abuzimin seksual të fëmijëve.

“Nëse zbulojmë në mënyrë proaktive ose bëhemi të vetëdijshëm për ndonjë përmbajtje seksuale që shfrytëzon të miturit, ne e heqim menjëherë atë, bllokojmë llogarinë dhe raportojmë shkelësin tek autoritetet,” tha ajo.

Pronari i WhatsApp dhe Instagram, Meta i drejtoi Reuters-it në një postim në blog ku detajoheshin politikat e tij për mbrojtjen e adoleshentëve nga dëmtimi në internet.

Hetuesit identifikuan 12 nga vajzat, të moshës 11 deri në 15 vjeç, nga videot. Për secilën viktimë, ata panë se metoda e Mohammad ishte e njëjtë, tha Lijnse më vonë në gjykatë, duke lexuar nga mesazhet dhe duke shfaqur disa nga regjistrimet.

Duke u shtirur si një adoleshente holandeze e sigurt e quajtur Rose, Mohammad u miqësua me vajzat në rrjetet sociale. Pas disa muajsh bisede, Rose dërgoi një mesazh për të thënë se një djalë po kërcënonte se do t’i ekspozonte fotot eksplicite të saj ose do ta përdhunonte.

Ajo u tha atyre se ishte aq e shqetësuar sa po mendonte të lëndonte veten. Rose tha se agresori i saj do ta linte të qetë nëse vajzat bënin “një detyrë”, zakonisht duke i dërguar djalit një foto gjysmë nudo.

Vajzat ranë dakord. Ata ishin të dëshpëruar për të ndihmuar dikë që mendonin se ishte një mik në nevojë, disa dëshmuan më vonë.

Pasi dërguan foton, Mohammad, duke përdorur shpesh pseudonimin në internet SavageBoys, filloi të bënte kërkesa të përshkallëzuara, duke përfshirë edhe depërtimin e tyre me objekte përpara një kamere në internet, tha Lijnse.

Nëse vajzat refuzonin, ai kërcënoi se do të shpërndante imazhe me shkollat ​​dhe familjet e tyre, apo edhe do t’i vriste.

Muhamedi abuzonte me shumë nga viktimat e tij çdo ditë dhe për disa vite. Në regjistrimet, ata u dëgjuan duke qarë dhe duke u lutur. Muhamedi u dëgjua duke qeshur. Lijnse tha se Mohammad detyroi dy nga viktimat që të vizitonin vazhdimisht shtëpinë e tij për t’i përdhunuar.

Ai regjistroi të gjitha ndërveprimet e tij me viktimat e tij, tha Lijnse në gjykatë.

Profili i Mohammad në Linkedin

Dy muaj pas arrestimit të Mohammad, një nënë holandeze e dy fëmijëve që jetonte në Hagë mori një telefonatë nga policia. Bëhej fjalë për vajzën e saj, i thanë oficerët gruas, duke e ftuar në stacion. Ishte kjo vajzë që më vonë do të dilte para gjykatës holandeze ndërsa avokati i saj lexonte deklaratën e viktimës.

Ajo e dinte prej muajsh se diçka nuk shkonte me fëmijën e saj.

“Unë nuk mund të vendosja gishtin mbi të,” i tha ajo Reuters, e identifikuar këtu vetëm nga iniciali i saj i dytë, “S”, për të mbrojtur privatësinë e familjes së saj.

Sjellja e vajzës së saj kishte ndryshuar në mënyrë drastike, ndonëse S e la atë për hormonet e adoleshencës dhe problemet në shkollë. Adoleshentja i thoshte rregullisht S se nuk donte të jetonte më, pa thënë pse. S tha se kishte frikë të kthehej në shtëpi dhe të gjente vajzën e saj të vdekur.

Në stacionin e policisë, oficerët i thanë S se Mohammad kishte filluar të abuzonte me vajzën e saj dy vjet më parë, kur ajo ishte 14 vjeç.

Pasi e kontaktoi fillimisht në Instagram si alter-egon e tij Rose, Mohammad e shantazhoi atë për të bërë qindra video, tha policia. Me të dëgjuar këtë, S tha se ajo pushoi së marrë frymë dhe ndjeu se bota u ndal.

“Copat e enigmës ranë në vend për mua,” tha ajo.

“Ana tjeter”

Më 2 maj, S dhe vajza e saj udhëtuan për në Dordrecht, përtej lumit nga Barendrecht, për të marrë pjesë në gjyqin e Mohammad.

Ato u ulën në audiencë, së bashku me viktimat e tjera dhe prindërit e tyre, të ndarë nga Mohammad nga një mur xhami.

Ishte hera e parë që vajza e pa personalisht. Sa herë që ai hidhte një vështrim drejt adoleshentes, ajo e kapte panikun dhe ndihej e sëmurë, tha S.

Vajza e saj dhe një viktimë tjetër u mbajtën për dore ndërsa gjykatësi përshkruante akuzat kundër Mohammad.

Muhamedi i tha gjykatës se kishte krijuar Dark Scandals sepse nuk besonte se shitja e videove të abuzimit seksual ishte e paligjshme.

Ai e konsideroi atë një “zonë gri” dhe një “mundësi për të fituar para”.

Ai mohoi akuzat për përdhunim, duke pretenduar se provat video dhe audio nuk e identifikonin atë.

“Kishte një video të përdhunimit sepse kishte kamera në shtëpi … nuk më lejuan të shkoja në polici. Dhe ju vizituat çdo herë me një makinë të ndryshme. E ke bërë me qëllim. U frikësova gjithnjë e më shumë“.

Një viktimë e tretë anonime e Mohammad, në një deklaratë që ajo lexoi në gjykatë

Avokati i tij, Sjoerd van Berge Henegouwen, e portretizoi Mohammadin si viktimë. Avokati u ankua se Mohammad ishte i mërzitur që fotografitë e tij, të marra nga llogaritë e tij në mediat sociale, ishin përhapur në internet përpara gjyqit.

“Dëmi personal i klientit tim është i madh,” tha avokati. Ndërsa punonte një artist skice në gjykatë, Mohammad u përpoq të fshihte fytyrën e tij me një fletë letre.

Në ditën e dytë, viktimat dhe prindërit dëshmuan për ndikimin e operacionit të Muhammedit. Vajza e S hyri në sallën e gjyqit me avokaten e saj, Priya Soekhai. Në një deklaratë të lexuar nga Soekhai, adoleshentja tha se mezi guxonte të flinte më për shkak të maktheve që pësoi.

Ajo nuk hante pothuajse asgjë. Ajo nuk mund t’u besonte burrave dhe luftoi edhe t’i shikonte ata.

“Unë kurrë nuk do të jem i njëjti person që kam qenë,” tha ajo. “Shpresoj që të mos guxoni më ta bëni këtë me vajzat dhe gratë”.

Më pas foli viktima adoleshente e ulur pranë saj. Pas një prej videove që ajo i dërgoi Muhammedit qarkulloi në Instagram, ajo tha se ishte ngacmuar dhe “quhej kurvë” sepse njerëzit mendonin se ajo e bëri atë vullnetarisht.

“Askush nuk më besoi,” tha ajo. Ajo shpesh mendonte të merrte jetën e saj gjatë abuzimit, i cili filloi kur ajo ishte 14 vjeç. “Nuk mund ta bëja për shkak të familjes sime që do të lija pas,” tha ajo.

Një muaj më vonë, gjykata u mblodh përsëri për vendimin. Kryegjyqtari, Paul Putters, urdhëroi Mohammad të kalonte një periudhë të detyrueshme të trajtimit psikiatrik dhe të siguronte izolim pas një dënimi 10-vjeçar burgim. Muhamedi u largua pa fjalë. Vajza e S dhe viktima tjetër u përqafuan me njëri-tjetrin.

Më pas, në një intervistë së bashku me vajzën e saj, S tha se adoleshentja, tani 18 vjeçe, donte ta linte pas çështjen dhe të fokusohej te shkolla. Ajo planifikoi të trajnohej për t’u bërë oficere policie për të hetuar rastet e abuzimit si ajo e saj.

S, megjithatë, nuk e sheh çështjen si të mbyllur. Frika e saj më e madhe, tha ajo, është se pamjet e vajzës së saj ishin rishitur dhe do të shfaqeshin përsëri, duke rifilluar makthin.

Ajo kërkon që policia të identifikojë klientët e Dark Scandals që përdorën kriptomonedhën për të paguar për videot e abuzimit. Lijnse i tha Reuters se ekipi i saj po shqyrton këtë.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit dhe studiuesit i thanë Reuters se shkëmbimet e kriptove mbeten një mjet jetik pagese. IWF mori më shumë raporte vitin e kaluar për faqet e internetit që shesin imazhe të abuzimit të fëmijëve për kripto, se çdo vit më parë.

Megjithëse shumica e shkëmbimeve të mëdha tani ndihmojnë në mënyrë proaktive autoritetet për të gjurmuar të dyshuarit, Sexton i IWF tha se shkelësit janë gjithmonë në kërkim të pikës së dobët dhe thjesht hyjnë në platforma me kontrolle më të lira.

“Njerëzit mendojnë se bitcoin është thjesht një mënyrë argëtuese për të fituar para, ata nuk e njohin anën tjetër” tha S.

Ky shkrim i Reuters, është përkthyer dhe përshtatur nga redaksia e Shqip.com

/Shqip.com