Lajme

Serbët nga Leposaviqi akuzojnë Vuçiqin për tensionet në veri

Përfaqësues të disa organizatave të shoqërisë civile nga veriu i vendit, kanë treguar se si po jetojnë qytetarët e thjeshtë në kohë tensionesh atje.

Në një debat të organizuar në Çagllavicë, ka pasur të tillë që për të gjitha zhvillimet atje, fajin e kanë hedhur tek presidenti serb.

Nenad Radosavljeviq nga Iniciativa Qytetare “Narodna pravda” nga Leposaviqi shtoi se fillimin e të gjitha problemeve e ka shkaktuar regjimi nga Beogradi, përkatësisht Aleksandar Vuçiq.

“Përmes strukturave të tij kriminale që menaxhojnë Listën Srpska vendosi që serbët të mos shkojnë në zgjedhje, gjë që e bënë. Këtë problem e shtoi Kurti, i cili me shumë pakujdesi vendosi që me çdo kusht kryetarët e komunave të vendosen në zyrat në ato objekte të OSH-së që ekzistojnë dhe në të cilat funksionon vetëm një organ i përkohshëm pas largimit të serbëve nga vetëqeverisja lokale”.

Radosavljeviq theksoi se njerëzit duhet të pyesin veten se kush po proteston në veri.

“Fillimisht aty po proteston struktura e qeverisë, e cila është fajtore dhe përgjegjëse për gjithçka dhe e cila tani me çdo kusht kërkon t’i rikthehet kolltukëve dhe përfitimeve të ndryshme që u japin pozitat me të cilat janë mësuar. Ata janë nismëtarët dhe shkaktarët e të gjitha problemeve. Përveç tyre, janë edhe strukturat që kanë formuar, ata që për interesin e tyre varen flamuj dhe vendosin postera, nuk bëjnë gjë tjetër veçse marrin rroga dhe që tani janë të interesuar fort që statusi i tyre të mos ndryshojë. Bashkë me ta ka edhe njerëz që janë aty për arsye patriotike, pa e kuptuar se manipulimi është i madh dhe se pushteti po luan me ta. Mendoj se patriotizmi është bërë më i popullarizuar në veri të Kosovës sesa realizmi”, ka shpjeguar ai.

Kryetarja e Iniciativës Qytetare “Za Zubin Potok” Milija Bishevac nuk pajtohet me qëndrimin e Radosaljeviqit se në protesta ka njerëz nga struktura e qeverisë në Beograd.

“Përderisa qytetarët shantazhoheshin nga Lista Serbe për të shkuar në miting në Beograd, unë kam qenë me bashkëqytetarët e mi që nuk kanë dashur ta përkrahin politikën e udhëhequr nga Beogradi zyrtar. Atë ditë populli doli para forcave speciale, unë negociova me komandantin e njësisë speciale dhe ftova kryetarin e ri të dilte dhe të shihte se aty ishin mbledhur një numër më i madh i qytetarëve se sa fitoi në zgjedhje. gjë që tregon qartë legjitimitetin e tij. Dy ditë më vonë, ai postoi një foto në profilin e tij në Facebook, ku vetë policia godet njerëzit që ai supozohet të përfaqësojë. Është e qartë se cili ishte qëllimi i tij”, tha ai.

Drejtori ekzekutiv i OJQ-së Aktiv Miodrag Milicević tha se zgjedhjeve në veri u paraprinë nga një “seri fatkeqe situatash” të cilat nuk u përdorën si duhet.

“Kur them i pakënaqur, e mira ishte konkretisht kur ishte dashur të zgjidhej me Marrëveshjen e Ohrit, ishte momenti i duhur kur të dyja palët duhej të gjenin një zgjidhje, duke përfshirë procesin zgjedhor sepse ishte e pashmangshme që duhej të ndodhte. para ose më vonë. Një mundësi u humb dhe tani të gjithë po komentojmë pasojat e të gjitha mundësive të humbura të mëparshme. Është plotësisht e qartë se këta të zgjedhur nuk kanë legjitimitet dhe asnjë formë komunikimi me popullatën shumicë serbe”, tha ai.

Dejan Nedeljkoviq tha se është domethënëse që i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, deklaroi se në veri ka serbë me të cilët duhet biseduar.

“Ai lloj lavdërimi nga përfaqësuesi amerikan do të thotë shumë për ne, për t’i treguar disi qeverisë në Prishtinë dhe Beograd se ka serbë të menduar në Kosovë që e dinë situatën më mirë se lista Srpska, që është përfaqësuese zyrtare e serbëve, fatkeqësisht. Diktatura nga Beogradi, përmes strukturave kriminale që menaxhojnë gazetën serbe, ka zhvilluar mekanizma për të qëndruar në pushtet deri në kufijtë e paimagjinueshëm. Ka arritur një nivel fantastik, si askund tjetër në botë. Ata kanë mekanizma të tillë frikësimi, kërcënimi, shantazhi, ryshfeti. Është aq e përpunuar sa nuk është aspak realiste të pritet të ndodhë në aspektin e pluralizmit”, shtoi Radosavljeviq.

/Shqip.com