Ekonomi

Revista e njohur sllovene: Shqipëria, zgjedhje e duhur për pushime të lira

Riviera e bukur shqiptare, plazhet e mrekullueshme, çmimet ekonomike, nuk mund të mos binin në sy edhe të revistës sllovene “City Magazine”.

“Pushime të lira 2024?! Mendoni për një pushim veror në det, por jeni të shqetësuar se buxheti juaj do të vuajë shumë?

“Në Shqipëri mund të keni një pushim të shkëlqyeshëm për gjysmën e parave që do të shpenzonit në destinacione si Kroaci, Itali dhe Spanjë”, kështu e nis artikullin e saj Katja Ferenga në revistën “City Magazine”.

Shqipëria ofron një përzgjedhje të gjerë akomodimi, nga hotelet dhe apartamentet deri te vilat luksoze, të gjitha me çmime jashtëzakonisht të volitshme.

Çmimi mesatar javor i qirasë së një apartamenti për katër persona në Shqipëri është rreth 400 euro.

Për krahasim, i njëjti apartament në Kroaci do t’ju kushtojë rreth 1000 euro, në Itali 1200 euro, ndërsa në Spanjë nuk do të shkojë nën 1300 euro.

Ushqim dhe pije: madje deri në 70% më lirë se në Kroaci

Gjithashtu, kur bëhet fjalë për të ngrënë jashtë, Shqipëria është zgjedhje e shkëlqyer. Çmimi mesatar i drekës për katër persona në Shqipëri është rreth 30 euro. Në krahasim, ju do të paguani rreth 90 € në Kroaci, 80 € në Itali dhe madje 120 € në Spanjë. Përveç kësaj, cilësia e ushqimit në Shqipëri është shpesh e njëjtë apo edhe më e mirë, pasi vendi njihet për përbërës të freskët, vendas dhe gatime të shijshme tradicionale.

Transporti

Transporti në Shqipëri është gjithashtu më i përballueshëm. Marrja me qira e një makine në Shqipëri kushton rreth 150 euro në javë. Në krahasim, marrja me qira e një makine në Kroaci kushton rreth 300 €, në Itali 350 € dhe në Spanjë 400 €. Për më tepër, udhëtimet dhe tarifat e hyrjes në atraksionet turistike në Shqipëri dhe Greqi janë shpesh më të lira. Për shembull, një udhëtim njëditor me varkë në Shqipëri kushton rreth 25 euro, ndërsa për të njëjtin udhëtim në Kroaci, Itali ose Spanjë do të paguani nga 50 deri në 70 euro.

Riviera Shqiptare

Himara: Ky qytet i vogël bregdetar njihet për plazhet e bukura dhe çmimet e përballueshme.

Dhërmiu: I njohur për ujërat e tij të kristalta dhe plazhet e bukura, ofron mundësi akomodimi të përballueshme

Saranda: Ky qytet i njohur turistik ofron shumë mundësi akomodimi të përballueshme dhe është një pikënisje e shkëlqyer për të eksploruar zonën përreth.

Ksamili: Ky fshat i vogël pranë kufirit me Greqinë njihet për plazhet e tij mahnitëse dhe hotelet e përballueshme.

Vlora: Një qytet port i rëndësishëm me një histori të pasur dhe çmime të mira.

Radhima: Një qytet i vogël bregdetar pranë Vlorës, i njohur për plazhet e pastra dhe çmimet e përballueshme të akomodimit.

/Shqip.com