Lajme Botë

Putin-Erdogan takohen në në Sochi, në fokus eksporti i drithërave nga Ukraina

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, mbajnë bisedime në Sochi, Rusi ndërsa komuniteti ndërkombëtar kërkon të ringjallë një marrëveshje të eksportit të grurit në Ukrainë.

Putini ulet për bisedime me liderin turk Erdogan me synimin për të ringjallur marrëveshjen e eksportit të grurit në Ukrainë.

Erdogan, i cili është një udhëheqës i NATO-s, tha se do të bëjë një njoftim “shumë të rëndësishëm” pas bisedimeve me Putinin.

Në fillim të bisedimeve me presidentin turk Tajip Erdogan në Sochi, presidenti rus Vladimir Putin tha se ata të dy kishin ngritur marrëdhëniet midis dy vendeve në një “nivel shumë të mirë, të lartë”.

Duke përshëndetur Erdoganin, Putin tha se ata do të diskutojnë rreth Ukrainës dhe marrëveshjen e grurit të Detit të Zi, nga e cila Rusia u largua në korrik.

Ai tha gjithashtu se shpresonte se do të përfundonin së shpejti bisedimet për krijimin e një “qendre” në Turqi për eksportet e gazit rus.

/Shqip.com