Art Jetese

Pse na fryhet së tepërmi barku?

Fryrja e stomakut pas ngrënies mund të shtojë disa centimetra në belin tuaj, t’ju bëjë të ndiheni mëse të ngopur ose të shkaktojë shqetësime të vogla në bark.

Kjo është një dukuri e zakonshme që ndodh në disa raste, por nëse keni fryrje sa herë që hani, duhet të lini një takim me mjekun tuaj.

Ushqimet që formojnë gazra

Fryrja ndodh si rezultat i gazit të bllokuar në stomak dhe në zorrët tuaja.

Pasi hani, ushqimi juaj tretet në stomak dhe kalon më pas në zorrë.

Aty enzimat shpërbëjnë proteinat, karbohidratet dhe sheqernat e ushqimit për ta përdorur atë për energji për trupin tuaj.

Ka disa ushqime që janë më të vështira për t’u tretur dhe mund të shkaktojnë gazra të tepërta në sistemin e tretjes duke shkaktuar fryrje.

Ushqimet e zakonshme që luajnë rol në formimin e gazrave përfshijnë lulelakrën, pijet e gazuara, fasulet, lakrën, brokolin, ëmbëlsirat, frutat dhe perimet.

Por mund të jetë gjithashtu si rezultat i gëlltitjes së ajrit gjatë të ngrënit me shpejtësi ose nga përtypja e çamçakëzit.

Një nga simptomat kryesore të intolerancës ushqimore është fryrja. Intoleranca ushqimore ndodh kur trupit tuaj i mungojnë enzimat e duhura për të zbërthyer proteinat ose sheqernat.

Pjesa e patretur e ushqimit mund të shkaktojë ndërveprim me bakteret e padëmshme në zorrën e trashë dhe të shkaktojë gazra, fryrje, diarre, të përziera ose të vjella.

Intolerancat e zakonshme ushqimore shkaktohen nga sheqeri që gjendet në qumësht, gluteni, fruktoza, histamina dhe përbërës të tjerë ushqimorë.

Sindroma e zorrës së irrituar

Nëse keni fryrje pa marrë parasysh se çfarë hani, ju mund të keni një problem kronik të tretjes të quajtur sindroma e zorrës së irrituar.

Simptomat më të zakonshme janë fryrje barku, dhimbje stomaku, ngërçe, diarre kronike ose kapsllëk.

Për të parandaluar simptomat këshillohet të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit dhe të largoni stresin.

Shkaqe të tjera

Shkaqe të tjera të zakonshme përfshijnë kapsllëkun, refluksin gastroezofageal, rritjen e tepërt të baktereve në zorrë, shtimin në peshë, kancerin ovarian dhe tumoret.

Përpara se të përpiqeni të trajtoni vetë simptomat tuaja këshillohet të kryeni një kontroll mjekësor.

/Shqip.com