Sport Ndërkombëtar

Prokurori kërkon heqjen e nëntë pikëve, çmenden tifozët e Juventusit

Juventusi u fut në një histori të pakëndshme me mashtrim financiar.

Prokuroria e Federatës Italiane të Futbollit e konsideron të nevojshme largimin nga drejtimi i klubeve Fabio Paratici, Andrea Agnelli, Pavel Nedved, si dhe Paolo Garimberti e Maurizio Arrivabene.

Përveç kësaj, prokuroria kërkon t’i heqë nëntë pikë Juventusit. Prokurori tha se dënimi duhet të jetë mjaft efektiv, ndaj bardhezinjve duhet t’i hiqen saktësisht nëntë pikë:

“Dënimi duhet të jetë i prekshëm. Prandaj, në renditje, Juventusi duhet të përfundojë pas Romës dhe jashtë zonës Champions.

Tifozët e klubit torinez e konsiderojnë këtë vendim monstruoz të padrejtë. Fansat ndajnë emocionet e tyre në rrjetet sociale:

“Sigurisht, tashmë jam mësuar me faktin që klubi ynë gjithmonë futet në telashe, por një vendim i tillë nga autoritetet është turp”.

“Seriozisht? Si mund ta thotë një zyrtar një gjë të tillë? Është një favorizim flagrant, dreqin”.

“Shkëlqyeshëm. Mendoj se tani Juventusi nuk duhet t’i lërë lojtarët e tyre të shkojnë në kombëtare. Është koha që ata të kujtojnë se skuadra fitoi garat ndërkombëtare vetëm falë lojtarëve të Juves”.

“Ata me sa duket besojnë se Juventusi është e keqja kryesore në Itali. Dhe ku shkoi Napoli nga procesi? Por a nuk u liruan Interi dhe Milani në procese të ngjashme? Është koha për t’i dhënë fund kësaj!”

“U sëmura që në këtë ligë Juventus vazhdimisht po përpiqet të mbytet. Tani jam i bindur se klubi duhet t’i bashkohet Superligës”.

Soccer Football – Serie A – Cremonese v Juventus – Stadio Giovanni Zini, Cremona, Italy – January 4, 2023 Juventus’ Arkadiusz Milik celebrates scoring their first goal with teammates REUTERS/Jennifer Lorenzini

“Plani i federatës është i qartë. Ajo ka nevojë për dy skuadra të Milanit dhe një klub romak në tre pretendentët kryesorë për titull. Me një zgjidhje ata do të kënaqin të gjithë, përfshirë edhe Ceferin. Në fund të fundit, ai donte aq shumë të hakmerrej ndaj Agnellit për Superligën. Këta bastardë po e vrasin futbollin”.

“Ky prokuror është një kriminel i vërtetë! Ai nuk mund të bëjë detyrën e tij. Po, ai thjesht e urren Juventusin dhe përdor pozicionin e tij për të dëmtuar skuadrën. Ai është më i keq se një mafioz”.

/Shqip.com