Lajme

Polonia ndërmerr veprimin e papritur ndaj Rusisë

Polonia ka instaluar tela me gjemba përgjatë kufirit të saj me Rusinë vetëm disa orë pasi një raketë ra në territorin e saj, duke vrarë dy persona. Ushtarët u panë duke vendosur telin e briskut afër fshatit Szyliny shumë pranë enklavës ruse të Kaliningradit.

Mbrojtja 3 metra lartë dhe 10 metra e gjerë po ngrihen mes tensioneve në rritje midis dy vendeve për të parandaluar kalimet e paligjshme në Poloni. Ekziston frika se Rusia mund të vërshojë qëllimisht Poloninë me një fluks emigrantësh për të bërë kërdi në BE.

“Vendet anëtare të NATO-s po diskutojnë gjithashtu për forcimin e mbrojtjes së tyre ajrore në lindje, me Sllovakinë që kërkon sisteme shtesë nga partnerët e aleancës për të ruajtur edhe më shumë sigurinë e qytetarëve sllovakë”, ka thënë ministri i tyre i mbrojtjes.

/Shqip.com