Lajme Botë

Martin Shkreli përjashtohet nga industria e barnave dhe urdhërohet të paguajë 64 milionë dollarë

Foto: Reuters

Martin Shkreli, i ashtuquajturi “Pharma Bro”, i njohur për rritjen e çmimeve të barnave, është përjashtuar përgjithmonë nga industria farmaceutike dhe është urdhëruar të paguajë pothuajse 65 milionë dollarë, sipas prokurorit të lartë të Nju Jorkut.

Prokurorja e Përgjithshme, Letitia James, njoftoi të premten se një gjykatë federale në Distriktin Jugor të Nju Jorkut mori vendimin pasi zbuloi se Shkreli shkelte ligjet e shtetit dhe të monopolit në SHBA, shkruan Foxbusiness, transmeton Shqip.com.

James dhe Komisioni Federal i Tregtisë paditën Shkrelin, ish-kompaninë e tij “Vyera” dhe një partner biznesi, Kevin Mulleady, dy vjet më parë duke e akuzuar atë për “monopolizimin” e ilaçit shpëtimtar Daraprim, i cili përdoret për të trajtuar një sëmundje parazitare të quajtur toksoplazmozë. Një mori shtetesh të tjera më vonë iu bashkuan padisë.

Sëmundja zakonisht ka pak simptoma te njerëzit e shëndetshëm, por mund të jetë kërcënuese për jetën për gratë që janë shtatzëna ose njerëzit me sistem imunitar të komprometuar, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Zakonisht vjen nga ngrënia e mishit të papjekur ose pirja e ujit të kontaminuar dhe mund të transmetohet përmes trajtimit të mbeturinave të koteleve të përdorura nga një mace e infektuar.

Për një kohë të gjatë, Daraprim ishte i vetmi trajtim me miratim nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave.

Kur Shkreli dhe firma e tij blenë të drejtat për ilaçin në vitin 2015, ata e rritën çmimin me më shumë se 4000% — duke rritur koston për një pilulë të vetme nga 17,50 dollarë në 750 dollarë. Versionet gjenerike nuk arritën në tregun amerikan deri në vitin 2020./SHQIP.com