Lajme

Petkoviqi ofendon Bislimin: Në Bruksel dukej më i vogël se një farë lulëkuqe

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq dhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimin

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq e ka përqeshur për fizikun e tij zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimin, duke iu përgjigjur asaj që ky i fundit e shkroi sot në llogarinë e tij në Facebook, transmeton SHQIP.

Këtë deklaratë ai e bëri në Zveçan ku është duke qëndruar më leje dy ditore.

“Bislimi thotë se disa institucione paralele duhet të shfuqizohen, në mënyrë që ky të jetë kusht që ata ta formojnë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ai nuk përmendi diçka të tillë në Bruksel, ku ishte më i vogël se një farë lulëkuqeje”, tha Petkoviq.

Ai tha se nuk e ka të qartë se për cilat institucione paralele e ka pasur fjalën Bislimi, raporton “Kosovo Online”.

“Kemi bashkitë dhe institucionet tona këtu, të cilat janë me dekada të vjetra dhe institucionet që janë shekullore dhe kurrë nuk rrezikojmë askënd. Ne jetojmë këtu, njerëzit tanë punojnë këtu, ne duam ta ndërtojmë të ardhmen tonë këtu. Prishtina nuk dëshiron ta formojë Asociacionin, gjen arsye të ndryshme pse nuk do ta bëjë këtë – tani ai thotë se është e nevojshme të shfuqizohen disa institucione paralele, dhe pyetja është se cila do të jetë kërkesa tjetër – a do të jetë kërkesa tjetër që të mos ketë serbë këtu, dhe kur kjo të përmbushet, atëherë të formohet Asociacioni. Unë thjesht pyes veten se kur formohet Asociacioni”, theksoi ai.

Petkoviq ka thënë se Asociacioni është kushti i Serbisë për ecjen në normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

“Asociacioni i komunave me shumicë serbe është një kusht i të gjitha kushteve nëse duam të shkojmë më tej. Dhe ne duam normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës, sepse pa atë nuk ka përparim ose të ardhme. Ne duam të qëndrojmë këtu dhe të mbijetojmë, kështu që ne jemi të përkushtuar për dialog, të përkushtuar për paqen”, deklaroi Petkoviq./SHQIP.com