Lajme Botë

Pasi u shpall fajtor, Donald Trumpit i ndalohet hyrja në rreth 40 vende

Ish-Presidenti amerikan, Donald Trump
Ish-Presidenti amerikan, Donald Trump

Shtohet numri i shteteve që i ndalojnë ish-presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, hyrjen në vend.

The Indipendent bën me dije se listës së vendeve që nuk lejojnë hyrjen e Trump, i janë shtuar 37 shtete të reja.

Këto 37 shtete mund ti ndalojnë hyrjen Trumpit, pasi sipas ligjeve që kanë mund të ndalojnë hyrjen e një individi mbi të cilin rëndojnë akuza, sicc është rasti i ish-presidentit Trump.

Ky zhvillim vjen pasi, Trump u shpall të enjten e kaluar fajtor për 34 akuzat që rëndonin mbi të.

Vendimi u mor pas dëgjimit të 24 dëshmive për 16 ditë me radhë.

Juria e përberë nga 12 anëtarë e shpalli ish-kreun e Shtëpisë së Bardhë fajtor për falsifikim të dhënash për të fshehur rimbursimet për ish-avokatin e tij Michael Cohen, i cili i pagoi aktores së filmave për të rritur Stormy Daniels 130 mijë dollarë në javët e fundit të fushatës elektorale të vitit 2016, me qëllimin që ajo të mos bënte publike pretendimet e saj për një marrëdhënie intime me Trump, një dekadë më parë.

Pavarësisht se ky vendim e bën Trump presidentin e parë amerikan që dënohet për një vepër penale, kjo nuk e ndalon atë të vijoj garën për të qenë në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Ai rrezikon maksimumi 4 vite burg ose një dënim më të lehtë me kusht dhe një gjobë, por kjo do të bëhet e ditur në datën 11 korrik.

Trump ka të drejtën e apelimit të dënimit dhe kjo çështje mund të zgjas për vite me radhë.

Gati 40 vende – duke përfshirë Kanadanë dhe Britaninë e Madhe – kanë politika strikte kur bëhet fjalë për lejimin e individëve me rekorde kriminale përtej kufijve të tyre.

Është e paqartë nëse Trump do të lejohet të vizitojë nëse fiton zgjedhjet presidenciale në nëntor.

Lista e plotë e vendeve që kufizojnë vizitat nga kriminelët:

 1. Argjentina
 2. Australia
 3. Brazili
 4. Kamboxhia
 5. Kanadaja
 6. Kili
 7. Kinë
 8. Kuba
 9. Republika Domenikane
 10. Egjipti
 11. Etiopia
 12. Hong Kongu
 13. Indi
 14. Indonezia
 15. Irani
 16. Irlanda
 17. Izraeli
 18. Japonia
 19. Kenia
 20. Malajzia
 21. Macau
 22. Meksika
 23. Maroku
 24. Nepali
 25. Zelanda e Re
 26. Peruja
 27. Filipinet
 28. Singapor
 29. Afrika e Jugut
 30. Korea e jugut
 31. Tajvani
 32. Tanzania
 33. Tunizia
 34. Turqia
 35. Ukrainë
 36. Emiratet e Bashkuara Arabe
 37. Mbretëria e Bashkuar

/Shqip.com