Sport Shqiptar

Në lojë matematika/ Ja si Shqipëria kualifikohet me 2 pikë…

Shqipëria momentalisht është me gjasa të mëdha për t’u kualifikuar në 1/8 e Europianit edhe me një barazim ndaj Spanjës, që e ka siguruar kualifikimin si kryesuese e grupit të ferrit me 6 pikë.

Kuqezinjë gjenden në mesin e katër ekipeve më të mira nga vendi i tretë, të cilat do ta sigurojnë nga një biletë për në të tetën e finales.

Në bazë të matematikave, ekipin e Sylvinhos mund ta çojë më tej edhe një barazim në duelin e vështirë me Spanjën.

Por, për të arritur këtë, duhet që të dalin dy nga tri matematikat në vijim:

1. Skocia barazon me Hungarinë në grupin A.

2. Anglia e mposht Slloveninë minimalisht 1:0 ose me dy gola e më shumë dhe Danimarka fiton ndaj Serbisë, ose Serbia e mposht Danimarkën me dy gola epërsi në grupin C. Edhe barazimi mes Danimarkës dhe Serbisë na intereson, nëse Serbia ka më pak gola të shënuar se Shqipëria.

3. Turqia e mposht Çekinë, ose barazon dhe Çekia përfundon grupin me më pak gola të shënuar se Shqipëria dhe Portugalia e mposht ose barazon me Gjeorgjinë në grupin F.

/Shqip.com