Art Jetese

Mënyrat si ta largoni sheqerin e tepërt nga trupi

Me diabetin si një kërcënim të vazhdueshëm për shëndetin nevoja për të qenë të kujdesshëm është gjithnjë e rëndësishme.

Sheqeri njihet si një nga armiqtë kryesorë të sëmundjes së diabetit dhe shumë problemeve të tjera shëndetësore.

Ndaj edhe evitimi sa më i shumtë i tij do të sillte vlera shumë të mira për trupin.

Më poshtë gjeni të shpjeguara hap pas hapi metodat më natyrale se si ta largoni sheqerin e tepërt.

Hidratohuni

Mundohuni ta mbani trupin të hidratuar në  mënyrë që të arrini të nxirrni të gjithë toksinat.

Sa më shumë ujë aq më shumë shëndet për trupin, kështu që sigurohuni në konsumoni 6-8 gota ujë në ditë.

Proteinat

Proteinat dhe yndyrat e mira janë miqtë tuaj më të mirë.

Kjo pasi ngrënia e sasive shumë të mëdha  të sheqerit mund të shtojë edhe ndjesinë e të urisë së tepërt.

Për të shpëtuar nga ky cikël përveç eliminimit të sheqerit mundohuni të konsumoni shumë ushqime me proteina. Ushqime si arrat, farat, mishi apo vezët do t’ju ndihmojnë të tresni më mirë dhe të largoni sheqerin nga gjaku, shkruan Agroweb.

Fruta

Kujdesuni të konsumoni shumë fruta dhe perime.

Në këtë mënyrë antioksidantët dhe nutrientët e tyre do t’ju ndihmojnë të mbani trupin të shëndetshëm.

Fibrat

Konsumimi i ushqimeve të pasura me fibër ju ndihmon të kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak.

Gjithashtu është një mënyrë e mirë për të parandaluar konsumimin e tepërt të sheqerit.

Mundohuni të pini ujë që herët në mëngjes dhe të konsumoni shumë ushqime jeshile apo fruta shumëngjyrëshe.

Kjo mënyrë jo vetëm që do t’ju shpëtoja nga toksinat e sheqerit, por do të mbajë trupin tuaj në formë.

Hiqni dorë nga karbohidratet e këqija siç janë brumërat apo ushqimet e konservuara dhe konsumoni shumë mish pule.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022