Ekonomi

Media italiane rendit qytetet më të bukura të Shqipërisë që duhen vizituar

Mediumi italian, Esauriente, ka bërë një renditje të qyteteve të Shqipërisë, të cilat sipas saj ja vlen të vizitohen nga italianët që këtë vit planifikojnë ti kalojnë pushimet në bregdetin shqiptar.

Shqipëria, një perlë e fshehur e Ballkanit, është një tokë e kontrasteve magjepsëse, ku e lashta takohet me modernen dhe natyra e egër bashkëjeton me jetën e gjallë urbane.

Ky vend, i pasur me histori dhe kulturë, ofron një shumëllojshmëri qytetesh unike, secili me karakterin dhe kuptimin e vet.

Në këtë artikull, ne do të eksplorojmë qytetet më të bukura dhe më të rëndësishme në Shqipëri, duke ofruar një vështrim të thellë se çfarë e bën secilin prej tyre të veçantë.

Tiranë

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, është zemra e vendit që rreh. E themeluar në vitin 1614, është një qytet i ri në krahasim me kryeqytetet e tjera evropiane, por kjo nuk e pengon atë të ketë një histori të pasur dhe kulturë të gjallë. Qyteti është i njohur për arkitekturën e tij eklektike që përzien ndikimet osmane, fashiste dhe komuniste, duke pasqyruar periudha të ndryshme historike që ka kaluar.

Sheshi Skënderbej është qendra nervore e Tiranës, i rrethuar nga ndërtesa emblematike si Xhamia e Et’hem Beut, Muzeu Historik Kombëtar dhe Kulla e Sahatit. Vitet e fundit, Tirana ka pësuar një transformim të rëndësishëm urban nën drejtimin e kryebashkiakut Edi Rama, duke u kthyer në një model moderniteti dhe inovacioni urban në Ballkan. Qyteti ofron gjithashtu një skenë të gjallë kulturore me teatro të shumtë, galeri arti dhe festivale që gjallërojnë jetën e ditës dhe të natës.

Berati

Berati, i njohur si “Qyteti i një mijë dritareve”, është një nga qytetet më të vjetra dhe më të ruajtura në Shqipëri. I vendosur në jug të vendit, përgjatë brigjeve të lumit Osum, Berati është një shembull i jashtëzakonshëm i një qyteti osman të ruajtur mirë. Ai u shpall një sit i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO në 2008.

Qyteti është i famshëm për shtëpitë e tij të bardha shumëkatëshe që duket se ngjiten në kodër, duke krijuar një panoramë të lë pa frymë. Kalaja e Beratit, ende e banuar, ofron pamje spektakolare të qytetit dhe rrethinave të tij. Brenda mureve të saj gjenden kisha të shumta bizantine dhe xhami osmane, që dëshmojnë për bashkëjetesën paqësore të feve të ndryshme ndër shekuj. Berati është gjithashtu një qendër e prodhimit të verës, duke e bërë atë një destinacion ideal për dashamirët e verës.

Gjirokastra

Gjirokastra, gjithashtu një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, shpesh quhet “Qyteti i Gurit” për shkak të shtëpive të tij karakteristike prej guri me çati prej rrasa. I vendosur në rajonin malor të Shqipërisë së Jugut, ky qytet është i famshëm për arkitekturën e tij të ruajtur mirë osmane dhe për të qenë vendlindja e shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare.

Kalaja e Gjirokastrës dominon qytetin nga maja e një kodre dhe strehon një muze ushtarak interesant dhe një burg të vjetër. Duke ecur nëpër rrugët me kalldrëm të qytetit të vjetër, mund të admironi mjeshtërinë e shtëpive të lashta dhe të vizitoni pazarin, ku mund të gjeni produkte artizanale vendase. Gjirokastër është gjithashtu shtëpia e Festivalit Kombëtar Folklorik, i cili tërheq interpretues nga e gjithë Shqipëria dhe më gjerë.

Shkodra

Shkodra, e vendosur në Shqipërinë veriperëndimore, është një nga qytetet më të vjetra të vendit dhe një qendër e rëndësishme kulturore dhe historike. Me një histori që daton mbi 2400 vjet, Shkodra ka luajtur një rol vendimtar në historinë shqiptare, si kryeqytet i Ilirisë dhe si qendër e rëndësishme gjatë sundimit osman.

Kalaja e Rozafës, me pozicionin e saj strategjik mbi liqenin e Shkodrës, ofron një pamje panoramike të lë pa frymë dhe rrëfen legjendën e gruas së rrethuar. Qendra e qytetit përmban arkitekturë historike, kafene të çuditshme dhe Katedralen e Shën Stefanit. Shkodra është gjithashtu një pikënisje ideale për të eksploruar Parkun Kombëtar të Liqenit të Shkodrës dhe Alpet Shqiptare, duke ofruar mundësi të shumta për ekskursione dhe aktivitete në natyrë.

Durrësi

Durrësi, i vendosur në bregdetin e Adriatikut, është një nga qytetet më të vjetra dhe më të rëndësishme në Shqipëri. E themeluar nga grekët në shekullin e VII para Krishtit, ishte një port i rëndësishëm dhe qendër tregtare gjatë kohës romake. Qyteti është i njohur për amfiteatrin e tij romak, një nga më të mëdhenjtë në Ballkan, i cili mund të strehojë deri në 20,000 spektatorë.

Përveç mbetjeve të tij të lashta arkeologjike, Durrësi është sot një qytet modern me një jetë nate të gjallë, plazhe të njohura dhe një shëtitore buzë detit. Muzeu Arkeologjik i Durrësit ofron një koleksion të pasur gjetjesh që tregojnë historinë e gjatë të qytetit. Afërsia me Tiranën e bën Durrësin një destinacionin ideal për një udhëtim ditor nga kryeqyteti, duke ofruar një përzierje të historisë antike dhe modernes.

Vlora

Vlora, e vendosur në bregdetin jugperëndimor të Shqipërisë, është një qytet me rëndësi të madhe historike dhe turistike. E themeluar nga grekët në shekullin e 6 para Krishtit, Vlora njihet si vendi ku Shqipëria shpalli pavarësinë nga Perandoria Osmane në 1912. Qyteti ofron një kombinim të bukurive natyrore, plazheve të pacenuara dhe vendeve historike.

Muzeu i Pavarësisë është i domosdoshëm për këdo që viziton Vlorën, pasi tregon historinë e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Qyteti është gjithashtu afër Parkut Kombëtar të Llogarasë dhe Rivierës Shqiptare, duke e bërë atë një bazë të përsosur për të eksploruar disa nga plazhet më të bukura të vendit. Jeta e natës në Vlorë është e gjallë, me restorante, bare dhe klube të shumta që gjallërojnë qytetin gjatë gjithë vitit.

Saranda

Saranda, e vendosur në bregdetin e Jonit, është një nga destinacionet turistike më të njohura të Shqipërisë, veçanërisht gjatë muajve të verës. Qyteti është i famshëm për ujërat e tij të kristalta, plazhet me rërë dhe klimën mesdhetare. Saranda është gjithashtu pika kryesore e hyrjes për të vizituar sitin arkeologjik të Butrintit, një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Butrinti, një qytet i lashtë greko-romak, ofron një pamje magjepsëse në historinë e lashtë me mbetjet e tij të ruajtura mirë, duke përfshirë një teatër, pagëzimore dhe tempuj të shumtë. Saranda është gjithashtu e njohur për jetën e saj të gjallë të natës dhe restorantet e shumta që ofrojnë specialitete lokale dhe ushqime të freskëta deti. Afërsia me ishullin grek të Korfuzit e bën Sarandën një bazë ideale për udhëtime ditore.

Korça

Korça, e vendosur në juglindje të Shqipërisë, njihet si “djepi i kulturës shqiptare”. Qyteti është një qendër e rëndësishme kulturore dhe arsimore dhe është shtëpia e shumë muzeve, shkollave dhe institucioneve kulturore. E themeluar në mesjetë, Korça ka një traditë të gjatë të prodhimit të birrës, muzikës dhe artit.

Muzeu Kombëtar i Arsimit, i vendosur në shkollën e parë shqipe, është një pikë referimi e rëndësishme që tregon historinë e arsimit në Shqipëri. Korça është gjithashtu e famshme për festivalin e përvitshëm të birrës, i cili tërheq mijëra vizitorë nga i gjithë vendi dhe jashtë saj. Duke ecur nëpër rrugët me kalldrëm të qytetit të vjetër, mund të admironi shtëpitë tradicionale të stilit osman dhe të vizitoni Katedralen Ortodokse të Shën Gjergjit.

/Shqip.com