Lajme

VIDEO/ Mashtrimi i mediave të Beogradit, fajësuan shqiptarët për sherrin e serbëve me anglezët

Serbi-Angli ashtu siç pritej, solli kaos në rrugët e Gelsenkirchen, me tifozët ultras që u përplasën dhunshëm. Situata për një kohë të gjatë doli nga kontrollit, me tifozët e dy përfaqësuesve që nuk kursyen asgjë, nga karriget te sendet e forta.

Nga përplasja e dhunshme u plagosën rëndë një tifoz anglez dhe një polic.

U desh ndërhyrja e forcave të rendit për të qetuar situatën. Ajo që shqetëson në këtë pikë është dezinformomi që mediat serbe i bën kësaj ngjarje, duke përshirë me pa të drejtë tifozët shqiptarë, duke i cilësuar ata si përgjegjës për fillimin e trazirave.

Ndërkohë policia gjermane, por dhe mediat ndërkombëtare, duke iu referuar dëshmitarëve nuk përmenden në asnjë moment përfshirjen e tifozëve shqiptarë.

Pas ngjarjes, sipas Sky Sport, u arrestuan 7 tifozë serb.

/Shqip.com