Lajme

Marrëveshja për energji, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Bundestagu gjerman

Zëdhënësi i Bundestagut gjerman, Steffen Hebestreit, e ka uruar Kosovën dhe Serbinë për arritjen e marrëveshjes për energjinë elektrike.

Hebestreit përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se Gjermania i mbështet plotësisht hapat e ardhshëm, drejtë normalizimit.

“Kancerlari gjerman Olaf Scholz, gjatë udhëtimit të tij fundit në rajon: Gjermania i mbështet plotësisht hapat e ardhshëm drejtë normalizimit të gjithanshëm të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë!”,ka shkruar ai.

i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, i cili këtë marrëveshje e ka cilësuar si një hap të madh përpara.

“Me kënaqësi të njoftoj se Kosova dhe Serbia sapo miratuan Udhërrëfyesin e Zbatimit të Marrëveshjeve për Energjinë në kuadër të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja. Ky është një hap i madh përpara”, ka shkruar Lajçk.

Lexo edhe:
Arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për energji elektrike

Lidhur më këtë marrëveshje gjatë vikendit ishte deklaruar edhe kryeministri i Kosovës.

Ai ka thënë se duhet të ketë kujdes në deklarata deri në arritjes e marrëveshjes me Serbinë.

Edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaronte se shpresonte të paktën në një marrëveshje./Shqip.com