Liverpool vazhdon me formën e dobët, Chelsea me vështirësi kalon Crystal Palacen

Liverpool e Chelsea nuk kanë treguar paraqitje bindëse as në Premier League.

Pas një fillimi të ngadaltë Liverpool arriti të luftojë për një barazim 3:3 përballë Brightonit.

Vizitorët kaluan një epërsi vetëm pesë minuta pas fillimit të ndeshjes.

Liverpool nuk arrin të pastrojë siç duhet linjat e tyre, Leandro Trossard, gjuajti për t’i dhënë epërsinë Brighton.

Liverpool duhej të mbështetej te portieri i tyre Alisson për të mohuar Danny Welbeck dhe Trossard përpara se të mposhteshin për herë të dytë.

Welbeck kaloi Trent Alexander-Arnold për të fituar topin lart në fushë përpara se të niste një sulm që kulmon me Trossard që dyfishoi numrin e tij dhe epërsinë e mysafirëve.

Liverpoolit iu dha një litar shpëtimi në minutën e 33-të, kur Roberto Firmino përgjysmoi deficitin.

Mo Salah fillimisht u shënua si pozicion jashtë loje në grumbullim, por goli u dha pas një konsultimi me VAR.

Firmino ishte përsëri në atë pas pushimit, duke kërcyer përmes mbrojtjes së Brighton.

Zëvendësuesi i pjesës së parë, Luis Díaz, ia dha topin brazilianit në zonë, i cili me gjakftohtësi lëvizi rreth mbrojtjes së Brighton përpara se të barazonte për mikpritësit.

Një kthesë mahnitëse u përfundua 10 minuta më vonë dhe ishte një moment katastrofik për portierin Robert Sánchez.

Goditja nga këndi e Alexander-Arnold i drejtohet portierit spanjoll, i cili, me diellin në sy, humbet topin që kërcen nga Adam Webster.

Trossard do të përfundonte një paraqitje të mrekullueshme individuale, pasi ai e barazoi lojën edhe një herë në dhjetë minutat e fundit për të përfunduar një hat trick.

Në ndeshjen e parë të Graham Potter në Premier League në krye të Chelseas kishte nevojë për një gol në minutat e fundit për të mposhtur Crystal Palace pasi Pierre-Emerick Aubameyang shënoi golin e tij të parë për Chelsean.

Crystal Palace kaloi në epërsi të hershme kundër Chelsea të Graham Potter.

Odsonne Édouard filloi lëvizjen, duke e shpërndarë topin te Jordan Ayew në krahun e djathtë përpara se të hidhte në zonë dhe të godiste krosin pasues të Ayew.

Raheem Sterling ishte centimetra larg barazimit për Chelsea, por u mohua nga ana e djathtë pas një loje të mirë nga Reece James në krahun e djathtë.

Një pesë minuta kontroverse pa që Chelsea të barazohej pasi Thiago Silva u penalizua për një lojë të qëllimshme me dorë, por edhe pse VAR ndërhyri, iu dha vetëm një karton i verdhë përpara se Pierre-Emerick Aubmeyang të barazonte me golin e tij të parë për blutë.

Ndërsa loja dukej se ishte e destinuar për një barazim, produkti i të rinjve të Chelsea Conor Gallagher prodhoi një moment mahnitës të shkëlqimit individual. 22-vjeçari gjuajti me një goditje me fuqi në këndin e sipërm për ta fituar atë në vdekjen e Bluve./Shqip.com