Qeveria del me deklaratë pas takimit, Kurti prezantoi disa kapituj të marrëveshjes që duhet të bëhet me Serbinë

Qeveria e Kosovës ka dalë me një deklaratë pas takimit të kryeministrit Albin Kurti me presidentin Aleksandar Vuçiq në Bruksel. Në deklaratën e tyre thuhet se kishte dy tema në agjentë dhe ky takim është shtyrë, pasi është paraparë që të mbahet me 19 korrik. Sipas Qeverisë, gjatë takimit Kurti ka kërkuar që marrëveshja ndërmjet … Continued

Përfundon rundi i dytë i takimit trepalësh Kurti-Vuçiq-BE

Në Bruksel ka përfunduar rundi i dytë i bisedimeve trepalëshe midis liderëve të Kosovës dhe Serbisë, Albin Kurti dhe Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e përfaqësuesve të Bashkimit Evropian. Paraprakisht, pas rundit të parë, shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, dhe i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, kanë biseduar ndaras me … Continued

Fillon raundi i dytë i takimit trepalësh në Bruksel

Ka filluar raundi i dytë i takimit trepalësh ndërmjet përfaqësuesve të BE-së me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Më herët, veçmas, kreu i diplomacisë së BE-së, Josep Borell dhe i dërguari special i BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, kanë biseduar me Kurtin dhe Vuçiqin. Në Bruksel më herët ka përfunduar … Continued

Përfundon biseda trepalëshe, vazhdojnë takimet ndaras me BE-në

Në Bruksel ka përfunduar rundi i parë i takimit trepalësh midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Siç mëson Radio Evropa e Lirë do të ketë takime dypalëshe midis liderëve të Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësuesit e BE-së, me qëllim që liderët të takohen sërish gjatë ditës. … Continued

BE-ja del me njoftim për takimin Kurti-Vuçiq në Bruksel

Takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe emisarit Miroslav Lajçak, është zgjatur edhe për një orë. Kështu ka bërë me dije Zyra për Informim e BE-së. “Takimi i nivelit të lartë është ende në vazhdim, ndaj deklarata për … Continued

Nis takimi Kurti-Vuçiq në Bruksel

Ka nisur takimi i nivelit të lartë dialogues në mes të Kosovës dhe Serbisë ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Në nisje të takimit nuk ka pasur as shtrëngim duarsh. Ky takim ndërmjetësohet nga Shefi për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, i cili përkrahet nga Miroslav Lajçak, i Dërguar i BE-së për Ballkanin Perëndimor. Takimi … Continued

Borrell pret fleksibilitet nga Kurti dhe Vuçiqi

Në Bruksel ka nisur takimi i përbashkët midis liderëve të Kosovës, Serbisë dhe ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian. Fillimisht ka pasur takime dypalëshe midis përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe liderëve. Takimi midis Kurtit dhe Borrellit është mbajtur nga ora 09:30, ndërkaq në 10:00 shefi i diplomacisë evropiane është takuar me Vuçiqin. Pas takimeve … Continued

Bërnabiq: Qëllimi i Kurtit është t’i dëbojë serbët nga Kosova

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq tha se të gjitha mendimet e saj janë me presidentin e Serbisë, i cili sot takohet me kryeministrin kosovar, Albin Kurti në Bruksel. Siç shtoi ajo, qëllimi i vetëm i Serbisë është ruajtja e paqes dhe stabilitetit. “Kurti provokon dhe provokon dhe shkon edhe më tutje, edhe më tutje… Dhe … Continued

Departamenti i Shtetit: Suksesi i dialogut të Brukselit është prioritet absolut i SHBA-së

Përpara vazhdimit të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës të udhëhequr nga BE-ja, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, thotë se suksesi i negociatave të Brukselit është “prioritet absolut” për SHBA-në. “Ne jemi të kënaqur që liderët e Serbisë dhe Kosovës do të takohen në Bruksel si pjesë e një dialogu të ndërmjetësuar nga BE. … Continued