Kurti në France24: Zgjedhje të parakohshme në Veri mund të ketë pas disa muajve

Për situatën e krijuar në Veri të vendit dhe kërkesat e ndërkombëtarëve për shtensionimin e shpejtë të situatës, në televizionin France24, ka folur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Ai ka thënë se zgjedhje të parakohshme në Veri mund të ketë pas disa muajve. Kurti ka thënë se zgjedhjet mund të ketë vetëm pas heqjes së … Continued

Qalaj tregon çka iu tha drejtori i Policisë për gjendjen në Veri

Deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj, tha se janë njoftuar në detaje nga drejtori i Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha për gjendjen e sigurisë në Veri. Qalaj shtoi se në pjesë e mbyllur të Komisionit ku nuk ishin prezentë mediat, drejtoi prezantoi një raport korrekt e të drejtë me të gjitha ngjarjet që janë … Continued

Feith: Kurti të dalë me një iniciativë të vetën për Veriun

Pieter Feith, përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar për Kosovën dhe ish-Përfaqësuesi Special të Bashkimit Evropian, tha se kryeministri i Kosovës Albin Kurti duhet të dalë me një iniciativë të vetën politike për zgjidhjen e situatës në Veri. Feith u shpreh se tërheqja e përkohshme e policisë së Kosovës nga veriu do të ndihmonte në shtensionimin e situatës. … Continued

LDK bën thirrje për koordinim me ndërkombëtarët

Lidhja Demokratike e Kosovës ka dënuar ashpër sulmet e protestuesve ndaj forcave të KFOR-it, gazetarëve dhe objekteve të institucioneve të Republikës së Kosovës në veri të vendit. Përmes një reagimi për media, LDK ka thënë se sulmet e tilla të dhunshme dhe të paprovokuara, nuk kanë vend në shtetet demokratike dhe duhet të ndalen menjëherë … Continued

Rashiq: Situata në Veri është delikate

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, ka thënë se situata në Veri është delikate. Ai për këtë çfarë ndodhi këto ditë në atë pjesë të vendit, përmendi “disa veprime të ngutshme”, ndërsa duke e parafrazuar kryeministrin Albin Kurti, tha se pret që kryetarët e rinj të jenë në shërbim të të gjithëve. “Sa i … Continued