Gjatë qëndrimit në Tiranë, çfarë i tha Kurti Kancelarit gjerman?

Gjatë qëndrimit në Tiranë në kuadër të ​samitit të Procesit të Berlinit, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pati takim bilateral me Kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Kryeministri Kurti e falënderoi Kancelarin Scholz për rolin dhe mbështetjen e Gjermanisë Kosovës. “Marrëdhëniet tona bilaterale janë të lidhura me vlerat e përbashkëta të lirisë, demokracisë e barazisë”, tha … Continued

Gjatë samitit të Procesit të Berlinit në Tiranë, Von der Leyen prezanton planin me 4 shtylla

Në përfundim të punimeve të samitit të Procesit të Berlinit, që u mbajt këtë të hënë në Tiranë në konferencën e përbashkët me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrin Edi Rama në kuadër të Samitit të Procesit të Berlinit, presidentja e KE-së u ndal te lufta mes Izraelit dhe Hamasit. Von der Leyen dënoi sulmin … Continued

Kurti: Vuçiqi i zënë me vizitën në Kinë, Bërnabiqit i kërkova ta nënshkruajmë marrëveshjen e Ohrit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar për media pas Procesit të Berlinit. Kryeministri i vendit tha se Kosova ka nevojë për siguri dhe aty e ka dënuar sulmin terrorist që ndodhi në Banjskë të Zveçanit. “Në të njëjtën kohë kam dënuar edhe njëherë sulmin terrorist, aktin e agresionit të Serbisë në Kosovë. Kemi nevojë … Continued

Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Bosnja dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje për njohjen e ndërsjellë të kualifikimeve

Në kuadër të Samitit të Berlinit që po mbahet në Tiranë, gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria, Kosova, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Bosnja Hercegovina kanë nënshkruar marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë edhe të katër profesioneve, ku përfshihen kirurgët, mamitë dhe veterinarët, të cilat do t’i shtohen profesioneve që tashmë janë rregulluara … Continued

Pas sulmit terrorist në Veri, PE-ja do të kërkojë masa ndëshkuese ndaj Serbisë

Parlamenti Evropian do të miratojë të enjten një rezolutë të posaçme për aktin terrorist të ndodhur me 24 Shtator në Banjskë, në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë polici, Afrim Bunjaku. Sipas “Radio Europa e Lirë”, rezoluta do të shqyrtohet me procedurë të përshpejtuar dhe pritet të miratohet më 19 Tetor gjatë seancës plenare … Continued

Kancelari gjerman e dënon fuqishëm sulmin në Banjskë të Zveçanit

Olaf Scholz, Kancelari i Gjermanisë, ka thënë se dënon në mënyrë më të ashpër sulmin terrorist në Banjskë më 24 shtator ku u vra rreshteri policor Afrim Bunjaku. “Morëm një goditje në rajon. Para disa javëve policët e Kosovës u sulmuan në mënyrë brutale, dhe një polic u vra. E dënojmë në mënyrë më të … Continued

Rama: Samiti i Procesit të Berlinit u mbyll me diskutime mjaft të frytshme

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholz theksoi se të gjitha vendet po përballen me sfida të jashtëzakonshme. Rama ka thënë se ky është një moment i vështirë për shkak të krizave në Evropë, Ballkan Perëndimor, duke përfshirë edhe … Continued

Kurti takoi kancelarin gjerman, Scholz

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar për takimin me kancelarin gjerman, Olaf Shcholz, në marxhinat e Procesit të Berlinit që këtë herë u mbajt në Tiranë. Shefi i ekzekutivit kosovar është treguar i rezervuar rreth temave të diskutimit në këtë takim.

Kurti takohet me kryediplomatin britanik, flasin për sulmin terrorist në Veri

Në kuadër të Samitit të Procesit të Berlinit që po mbahet në Tiranë, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, takoi Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Fillimisht, Kurti e falënderoi Mbretërinë e Bashkuar për kontributin për paqen dhe stabilitetin në Kosovë dhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor. U bisedua për situatën … Continued

Shpalosja e flamurit të Kosovës, Bërnabiq nuk mori pjesë në fotografinë e samitit në Tiranë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, nuk ka marrë pjesë në fotografinë familjare të liderëve evropianë dhe të Ballkanit Perëndimor sot në Tiranë. Mosprezenca e Bërnabiqit në fotografinë familjare të samitit të Procesit të Berlinit vjen pasi është shpalosur flamuri i Kosovës, dhe ajo tha se për këtë nuk mori pjesë në fotografinë familjare.