Mediat izraelite: Udhëheqësi i Hamasit, Sinwar ndodhet në Khan Yunis

Udhëheqësi i Hamasit në Rripin e Gazës, Yahya Sinwar, do të ishte ende në Khan Yunis dhe ndoshta në një nga tunelet e vendosura nën qytetin që ndodhet në Rripin jugor të Gazës. Këtë e kanë raportuar mediat izraelite. Në fillim të luftës që shpërtheu pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor, Sinwar … Continued

Abu Mazen: SHBA-ja “përgjegjëse për gjakderdhjen” në Gaza

Shtetet e Bashkuara janë “përgjegjëse për gjakderdhjen” në Rripin e Gazës. Kështu bëhet e ditur në një shënim të presidentit të Autoritetit Palestinez (PNA), Abu Mazen, pas vetos amerikane ndaj rezolutës për armëpushim të menjëhershëm, të votuar dje në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia palestineze Wafa. “Vendimi do … Continued

Bilanci, 17 700 palestinezë të vrarë në sulmet izraelite në Gaza

Ministria e Shëndetësisë e Hamasit njoftoi se bombardimet izraelite në Rripin e Gazës kanë shkaktuar 17,700 të vdekur dhe 48,780 të plagosur në dy muaj luftë midis lëvizjes islamike palestineze dhe Izraelit. Qeveria e Hamasit, e cila ka kontrolluar Gazën që nga viti 2007, vlerëson se numri real i të vdekurve dhe të plagosurve është … Continued

Izraeli njofton vdekjen e katër ushtarëve në Gaza

Ushtria izraelite ka njoftuar vdekjen e katër ushtarëve të tjerë në luftimet e Gazës. Gazeta Haaretz e raporton këtë. Një nga ushtarët thuhet se është rreshteri 19-vjeçar Maor Cohen Eisenkot, nipi i anëtarit të kabinetit të luftës, ministrit Gadi Eisenkot. Të tjerët janë Liav Atiya, 25 vjeç, Omri Ben Shachar, 25 vjeç dhe rreshteri Jonathan … Continued

Lufta e Izraelit kundër Hamasit, intensifikohen luftimet përreth Gazës

Izraeli vazhdoi të shtunën goditjen e objektivave të Hamasit në jug dhe veri të Gazës, ndërsa ka zgjeruar ndërhyrjet ushtarake në luftimet dy-mujore. Shtetet e Bashkuara përdorën veton të premten në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të mbrojtur aleatin e saj përballë një kërkesë për armëpushim. Trembëdhjetë nga 15 anëtarët e Këshillit … Continued

SHBA bllokon rezolutën për armëpushimin në Gaza

Shtetet e Bashkuara të Amerikës bllokuan me veto një rezolute të mbështetur pothuajse nga të gjithë anëtarët e tjerë të Këshillit të Sigurimit dhe dhjetëra vende të tjera të premten, e cila kërkonte një armëpushim të menjëhershëm humanitar në Rripin e Gazës. Rezultati i votimit ishte 13 pro, 1 kundër, ndërsa Britania e Madhe abstenoi. … Continued

Shtëpia e Bardhë i kërkon Kongresit të miratojë shitjen e predhave për tanket izraelite

Administrata e Presidentit Biden i ka kërkuar Kongresit të miratojë shitjen e 45 mijë predhave për tanket izraelite që po përdoren në ofensivën kundër Hamasit në Gazë, sipas një zyrtari amerikan. Kërkesa e Uashingtonit ka shtuar shqetësimet në rritje mbi furnizimin me armatime amerikane të luftës që ka shkaktuar vdekjen e mijëra civilëve në rajonin … Continued

Guterres: Brutaliteti i Hamasit nuk e justifikon “ndëshkimin kolektiv” të palestinezëve

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka thënë të premten se brutaliteti i Hamasit nuk mund të arsyetojë kurrë “ndëshkim kolektiv” të palestinezëve, teksa Izraeli zhvillon fushatë kundër Hamasit në Rripin e Gazës. Hamasi, grup palestinez që kontrollon Rripin e Gazës, është shpallur organizatë terroriste prej Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. … Continued

DW: Pasaportë gjermane – mbështetësve të ekzistencës së Izraelit

Landi lindor i Saksoni-Anhaltit e ka lidhur shtetësinë gjermane për të huajt me deklarimin e mbështetjes për Izraelin. Radikalizimit në lindje shteti i përgjigjet me kreativitet, shkruan Auron Dodi. Të huajt që duan shtetësinë gjermane, në landin lindor Saksoni-Anhalt mund ta marrin atë vetëm pasi të deklarojnë se mbështesin ekzistencën e Izraelit. Me shkrim ata … Continued

Mblidhet Këshilli i Sigurimit të OKB-së, pritet të votojë për një armëpushim në Gaza

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet të premten nën presionin e Sekretarit të Përgjithshëm António Guterres dhe do të votojë për të kërkuar një armëpushim të menjëhershëm pas disa javësh lufte në Gaza. Në një letër drejtuar këshillit të mërkurën, Guterres ndërmori hapin e jashtëzakonshëm duke thirrur nenin 99 të kartës së OKB-së, … Continued