Shefi i NATO-s thotë se beson se lufta do të mbarojë në tryezën e negociatave

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të enjten se ai pati një “takim të shkëlqyeshëm” me presidentin amerikan Joe Biden, zëvendëspresidentin Kamala Harris dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare, Jake Sullivan. Stoltenberg përgëzoi SHBA-në për udhëheqjen dhe mbështetjen e saj ndaj Ukrainës dhe udhëheqjen në mbështetje të aleancës transatlantike, shkruan CNN. Mbështetja e SHBA-së … Continued

SHBA me sanksione të reja ndaj Rusisë

Thesari amerikan ka njoftuar një raund sanksionesh të reja kundër individëve rusë. Sanksionet e fundit synojnë një ndërmjetës jahtesh të lidhur me Kremlinin dhe disa zyrtarë të shquar të qeverisë ruse, BBC. Bashkëpunëtori i ngushtë i Putinit dhe menaxheri i parave, Sergei Roldugin, i cili është kujdestar i pasurisë në det të hapur të presidentit … Continued

Rusia aktualisht kontrollon 20% të territorit të Ukrainës  thotë Zelensky

Rusia tani po kontrollon rreth 20% të territorit të Ukrainës – kjo është shumë më tepër sesa Belgjika, Luksemburgu dhe Holanda së bashku, tha Presidenti Volodymyr Zelensky raporton BBC. Duke iu drejtuar parlamentit të Luksemburgut, ai tha se pothuajse 125,000 km katrorë (48,260 milje katrore) tani janë në duart e Moskës. Kjo përfshin Krimenë dhe pjesë të … Continued

Merkel thyen heshtjen, flet për luftën në Ukrainë

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbajtur fjalimin e saj të parë publik këtë vit, duke thyer heshtjen e saj për pushtimin rus të Ukrainës raporton BBC. Në një ngjarje në Berlin, zonja Merkel, e cila dha dorëheqjen në fund të vitit 2021, mbështeti punën e qeverisë gjermane, BE-së, SHBA-së, NATO-s dhe të tjerëve që synonin t’i … Continued

Më shumë se 200,000 fëmijë u deportuan në Rusi nga Ukraina, thotë Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se po ndjek një “politikë të vazhdueshme kriminale të deportimit të popullit tonë” në zonat kryesisht të largëta të Rusisë raporton CNN. Gjatë fjalimit të tij të përditshëm të mërkurën, Zelensky tha se më shumë se 200,000 fëmijë janë dëbuar deri më tani. Rusia “largon me forcë si të … Continued

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës falënderon Biden për dërgimin e sistemeve të avancuara të raketave

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov ka falënderuar publikisht presidentin amerikan Joe Biden dhe ushtrinë amerikane për përfshirjen e sistemeve raketore HIMARS në raundin e ardhshëm të ndihmës për sigurinë në Ukrainë raporton CNN. “Isha i kënaqur që pashë në paketën e 11-të të ndihmës ushtarake për Ukrainën, gjashtë letrat për të cilat i gjithë vendi … Continued