Gjermania bën marrëveshje tankesh me Greqinë për Ukrainën

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka njoftuar se vendi i tij do të lejojë tanket moderne të prodhimit gjerman të mbushin tanket e kohës sovjetike të dërguara nga Greqia në Ukrainë raporton BBC. Berlini tashmë ka marrëveshje të ngjashme me një numër vendesh që kanë tanke të epokës sovjetike, të cilat mund të përdoren nga ushtarët ukrainas menjëherë … Continued

Bjellorusia shpërblen agjentët e KGB-së

Bjellorusia ndan një kufi me Ukrainën dhe Rusia dërgoi trupa nga atje kur filloi pushtimin e saj./Shqip.com

Ukraina ndjek penalisht dhjetëra rusë për krime lufte

Ukraina ka identifikuar më shumë se 600 të dyshuar rusë për krime lufte dhe ka filluar ndjekjen penale rreth 80 prej tyre, thotë prokurori i përgjithshëm i vendit raporton BBC. Iryna Venediktova ndodhet në Hagë ku ka takuar homologun e saj nga Gjykata Penale Ndërkombëtare dhe zyrtarë të tjerë për të diskutuar akuzat për krime lufte. Lista … Continued

Qyteti lindor i Ukrainës që ka rol kyç në qëndresë është pranë rënies

Rusia vazhdon të jetë tejet prezentë në regjionin lindor të Ukrainës, ku edhe i ka fokusuar forcat. Qyteti kyç lindor i Severodonetsk tani është nën terrorin e forcave ruse të cilët po kryejnë një ofensivë të madhe. “Situata në Severodonetsk është sa më e ndërlikuar që të jetë e mundur,” shkroi Guvernatori rajonal i Luhansk, … Continued

Biden: Nuk do të dërgojë raketa në Ukrainë që mund të arrijnë në territorin rus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden nuk ka në plan të dërgojë ndonjë raketë në Ukrainë që mund të arrijë territorin rus. Të hënën ai tha se nuk do të dërgonte asgjë në territorin rus, kur u pyet nëse ai po planifikonte të dërgonte raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë. … Continued