Zelensky zhvillon një udhëtim të rrallë jashtë Kievit

Presidenti i Ukrainës ka bërë një udhëtim të rrallë jashtë kryeqytetit, Kiev, thotë zyra presidenciale raporton BBC Z. Zelensky vizitoi pozicionet e vijës së parë në rajonin e Kharkiv, tha ai. “Dua të falënderoj secilin prej jush për shërbimin tuaj. Ju rrezikoni jetën tuaj për të gjithë ne dhe shtetin tonë,” u tha presidenti trupave. Qyteti verilindor … Continued

Rusia pretendon se ka vrarë 300 ushtarë ukrainas në 24 orët e fundit

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë thotë se raketat e saj kanë shkatërruar një arsenal të madh të armëve të ushtrisë ukrainase në Kryvyi Rih – qytetin e origjinës së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky. Zëdhënësi i ministrisë Igor Konashenkov pretendon se në 24 orët e fundit janë vrarë më shumë se 300 “nacionalistë” [ushtarë ukrainas], shkruan … Continued

Rusia fajëson Perëndimin për kërcënimin global të sigurisë ushqimore

Rusia ka hedhur poshtë akuzat se pushtimi i saj në Ukrainë ka krijuar kërcënime serioze për sigurinë globale të ushqimit, në vend të kësaj duke fajësuar sanksionet perëndimore. Lufta në Ukrainë ka bllokuar portet kryesore të vendit në Detin e Zi, duke ndikuar rëndë zinxhirët e furnizimit me ushqim në mbarë botën, shkruan BBC, Ukraina … Continued

Forcat ruse nisin sulmin në Severodonetsk

Lufta është veçanërisht e ndezur në lindje të Ukrainës në rajonin e Donbasit. Forcat ruse kanë nisur një numër sulmesh rreth qytetit të Severodonetsk, i cili po e gjen gjithnjë e më shumë veten të rrethuar, shkruan BBC. Ekspertët ushtarakë mendojnë se Rusia nuk ka shumë për të fituar ekonomikisht ose ushtarakisht duke marrë qytetin, … Continued

Putin nënshkruan ligjin për heqjen e kufirit të sipërm të moshës për t’u regjistruar në ushtrinë ruse

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një ligj që heq kufirin e sipërm të moshës për rusët dhe të huajt për t’u bashkuar me ushtrinë si anëtarë të shërbimit me kontratë, raporton CNN. Duma e Shtetit të Rusisë miratoi projektligjin të mërkurën, por nënshkrimi i Putinit ishte i nevojshëm që ai të bëhej ligj. Më parë, shtetasit … Continued

Zelensky zotohet se Ukraina do të rikthej gjithçka nga Rusia

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha në fjalim të shtunën se është “vetëm çështje kohe” përpara se Ukraina të rimarrë trojet e humbura. Zelensky shtoi se situata në Donbas mbetet e vështirë, veçanërisht në zonat e Severodonetsk, Lysychansk, Bakhmut dhe Popasna, shkruan CNN. “Ukraina do të marrë gjithçka mbrapsht [nga Rusia]. Ky është një imperativ. Dhe … Continued