Gjermania bën marrëveshje tankesh me Greqinë për Ukrainën

Gjermania po trajnon gjithashtu ushtarë ukrainas në Gjermani për armë të rënda moderne, të cilat më pas do t’i dorëzohen Ukrainës. Ministrat gjermanë thonë se Berlini po dërgon shumë armë në Ukrainë dhe kundërshtojnë përshtypjen jashtë vendit se Gjermania nuk po bën mjaftueshëm. Por disa ministra dhe politikanë kryesorë brenda qeverisë pranojnë se dërgesat janë … Continued

Zelensky zotohet se Ukraina do të “marrë gjithçka prapa” nga Rusia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij të natës të shtunën se koha derisa Ukraina të çlirohet “shkurtohet” çdo ditë dhe se është “vetëm çështje kohe” përpara se Ukraina të rimarrë fitimet ruse raporton CNN. “Ukraina do të marrë gjithçka mbrapsht [nga Rusia]. Ky është një imperativ,” tha ai, “Dhe është vetëm çështje kohe. Çdo … Continued

Scholz dhe Macron i kërkojnë Putinit të zhvillojë negociata me Zelenskyn

Emanuel Macron dhe Olaf Scholz i kanë kërkuar Presidentit të Rusisë, Vladimir Putinit të zhvillojë negociata me Presidentin e Ukrainës, Zelenskyn raporton BBC. Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz folën me Putinin me telefon për 80 minuta. “Dyshja këmbëngulën për një armëpushim të menjëhershëm dhe një tërheqje të trupave ruse”, tha zyra e kancelares. Udhëheqësi rus … Continued

Ukraina furnizohet me  raketa Harpoon

Ukraina ka filluar të marrë raketa anti-anije Harpoon nga Danimarka dhe raketa vetëlëvizëse nga SHBA, ka thënë ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov raporton BBC.com “Mbrojtja bregdetare e vendit tonë nuk do të forcohet vetëm nga raketat Harpoon, por ato do të përdoren nga ekipe të trajnuara ukrainase”, shkroi Reznikov në faqen e tij në Facebook. Reznikov … Continued

Burgoset një person për tradhti, ndihmoi trupat ruse në Donetsk

Një gjykatë në Ukrainë ka dënuar një burrë me 15 vjet burg për ndihmën e trupave ruse në rajonin e Donetsk raporton BBC.com 40-vjeçari u shpall fajtor se u dha atyre informacione për vendndodhjen e objekteve ushtarake ukrainase në qytetin e Kharkiv, të cilat më pas u granatuan. Ai u ndalua në Uzhhorod, afër kufirit … Continued

Rusia thotë se Lyman është nën kontrollin e saj të plotë

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se qyteti në rajonin e Donetskut ka rënë nën kontrollin e plotë të forcave ruse dhe të mbështetura nga Rusia. Ai vjen një ditë pasi separatistët pro-rusë nga Republika e vetëshpallur Popullore e Donetskut thanë se kishin pushtuar plotësisht qytetin, një qendër hekurudhore në perëndim të Severodonetsk, shkruan BBC. “Pas … Continued

Rusia teston me sukses raketën e saj të lundrimit hipersonik në det

Rusia testoi me sukses raketën e saj të lundrimit hipersonik “Zircon” në një distancë prej 1,000 kilometrash (621 milje) të shtunën, njoftoi Ministria e saj e Mbrojtjes. Raketa u hodh nga ujërat e detit Barents drejt një “objektivi në Detin e Bardhë”, një hyrje jugore në bregun veriperëndimor të Rusisë, shkruan CNN. Raketa u hodh … Continued

Rajoni i pushtuar nga Rusia, Khersoni mbylli kufijtë për zonat e tjera ukrainase

Rajoni i pushtuar nga Rusia, Khersoni ka mbyllur kufijtë e tij për zonat përreth ukrainase. Një gjë të tillë e ka pretenduar media shtetërore RIA-Novosti, të cilët cituan Kirill Stremousov, nënkryetar i administratës së instaluar nga Rusia në Kherson, shkruan CNN. “Kufiri tani është i mbyllur për arsye sigurie … ne nuk këshillojmë fare udhëtimin … Continued

Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se situata në Donbas është “shumë e vështirë” pasi Rusia rrit fuqinë e zjarrit dhe fuqinë punëtore, dhe bën fitime në rritje në rajonin juglindor. Por ai u zotua se Donbas do të ishte “përsëri ukrainas”. Këtu janë të fundit mbi luftën e Rusisë në Ukrainë: Luftimet në Severodonetsk: Zyrtarët ukrainas kanë mohuar pretendimet se … Continued