22 milionë tonë drithë në pritje pasi Rusia bllokon portet e Ukrainës

Rusia vazhdon të bllokojë rrugët kryesore të eksportit të Ukrainës, përmes Detit të Zi dhe Detit Azov. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se gati gjysma e furnizimit të eksportit të grurit të Ukrainës është aktualisht e frenuar si pasojë i bllokimit të Rusisë, shkruan CNN. Zelensky situatën e quajti “katastrofë” të mundshme për sigurinë globale të … Continued

Negociatat Rusi-Ukrainë të ngrira, Rusia akuzon ukrainasit për deklarata “kontradiktore”

Negociatat midis Rusisë dhe Ukrainës janë aktualisht të ngrira, ka thënë Kremlini të premten, pasi akuzoi Kievin për deklarata “kontradiktore”. “Negociatat janë ngrirë me vendimin e palës ukrainase,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, shkruan CNN. Tutje, ai tha se Ukraina vazhdimisht bën deklarata që kundërshtojnë njëra-tjetrën, dhe se mbetet e pakuptueshme nga ana e Rusisw. … Continued

Bujar Osmani viziton Ukrainën, mirëpritet nga Ministri i Jashtëm i Ukrainës

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka vizituar shtetin e Ukrainës. Ai është pritur nga homologu i tij nga Ukraina, Dymytro Kuleba. Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi nga vetë Kuleba në Twitter. “Mirëprita në Kiev shokun tim nga Maqedonia, Bujar Osmanin, pasi ai vizitoi Irpinin dhe pa … Continued

Rusia ka vendosur deri në 500 mina në Detin e Zi

Ukraina pretendon se Rusia ka shpërndarë midis 400 dhe 500 miniera të vjetra sovjetike në Detin e Zi, të cilat po zhbëhen nga spiranca gjatë stuhive dhe lëvizjeve – duke e bërë të pamundur eksportin e mallrave nga portet e Ukrainës raporton BBC.com Zëdhënësi i administratës ushtarake rajonale të Odesës, Serhiy Bratchuk, thotë se Rusia … Continued

Tanket ruse janë 50 vjeçare dhe jo aq efektive

Pushtimi rus mbi Ukrainën po vazhdon të jetë intensiv. Rusia besohet se po përdor tanke 50 vjeçare në përpjekjet e saj për të pushtuar territorin jugor të shtetit të tyre fqinj. Ajo po mobilizon automjetet T-62 për të forcuar Grupin e saj Jugor të Forcave, sipas një përditësimi të mëngjesit nga Ministria e Mbrojtjes e … Continued