Asambleja e OBSH-së dënon agresionin e Rusisë në Ukrainë

Asambleja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ka marrë në konsideratë një rezolutë që dënon “agresionin ushtarak të Rusisë kundër Ukrainës, duke përfshirë sulmet ndaj objekteve të kujdesit shëndetësor”. Rezoluta, e mbështetur nga SHBA dhe vende të tjera perëndimore, tashmë është miratuar, me 88 vende që votuan pro dhe 12 kundër, me 53 abstenime raporton … Continued

Forcat ruse kanë humbur rreth një mijë tanke në Ukrainë deri më tani

Forcat ruse kanë humbur gati rreth një mijë tanke dhe mbi 350 copë artilerie, si dhe pothuajse tre duzina avionë bombardues luftarakë me krahë fikse dhe më shumë se 50 helikopterë, deri më tani në luftën e vazhdueshme në Ukrainë. Një gjë të tillë e ka pretenduar një zyrtar i lartë i mbrojtjes në SHBA, … Continued

Putin: Rusia e gatshme të ndihmojë me krizën ushqimore nëse Perëndimi heq sanksionet

Moska është e gatshme të japë një “kontribut të rëndësishëm” për të shmangur një krizë globale ushqimore nëse Perëndimi heq sanksionet e vendosura ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës. Gjatë një bisede telefonike Presidenti rus, Vladimir Putin, me kryeministrin e Italisë Mario Draghi tha se Rusia mund të ndihmojë në këtë aspekt, shkruan BBC. Putin … Continued

Kryeministrja finlandeze takohet me Zelenskyn, ofron ndihmë për rindërtim

Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në një udhëtim të paparalajmëruar në Kiev. Ajo vizitoi gjithashtu qytetet e shkatërruara ukrainase të Irpin dhe Bucha, sipas autoriteteve locale raporton BBC.com. Kryeministri njoftoi së fundmi vendimin historik të Finlandës për të aplikuar për anëtarësim në NATO. Zelensky, pas takimit, tha se vizita … Continued

Kancelari gjerman: Bota është në një pikë kthese, Gjermania po pajis ushtrinë për t’u mbrojtur

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka paralajmëruar se Evropa dhe komuniteti ndërkombëtar janë në një pikë kritike dhe se bota ka ndryshuar që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Scholz tha se jo vetëm që Ukraina është në rrezik, por edhe sistemi i bashkëpunimit ndërkombëtar që u farkëtua pas dy luftërave botërore, shkruan CNN. “Lufta ishte një … Continued

Rusia sulmon 40 qytete në rajonet Donbas dhe Luhansk

Forcat ruse kanë sulmuar më shumë se 40 qytete në rajonet lindore Donbas dhe Luhansk, bëri me dije ushtria e Ukrainës. “Okupatorët qëlluan në më shumë se 40 qytete në rajonin Donetsk dhe Luhansk, duke shkatërruar ose dëmtuar 47 vende civile, duke përfshirë 38 shtëpi dhe një shkollë. Si rezultat i këtij bombardimi pesë civilë … Continued