Lituania ndalon blerjen e energjisë nga Rusia

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia. Ministri i saj i Energjisë tha se blerjet e gazit, naftës dhe energjisë elektrike nga Moska po ndaleshin për të treguar “solidaritet” me Ukrainën – dhe për të shkurtuar fondet për “makinerinë ruse të luftës”. Ai shpresonte se kërkesat për energji elektrike mund të plotësoheshin nëpërmjet … Continued

Dëbimet nga Mariupoli po marrin ritëm të shpejtë

Njerëzit po bëbohen nga Mariupol në një territor tjetër të kontrolluar nga Rusia me një ritëm gjithnjë e më të shpejtë, sipas një këshilltari kryebashkiak në qytetin port të rënë. Petro Andryushchenko shkroi në aplikacionin Telegram se 313 banorë të Mariupolit u dërguan në një të ashtuquajtur “kamp filtrimi” në Bezimenne të pushtuar nga Rusia … Continued

Oficeri rus i rrezikon të gjitha për të lënë luftën e Putinit

U deshën disa javë duke fjetur në arka me granata për një shtrat dhe duke fshehur fytyrën nga ukrainasit mes një ndjenje faji në rritje, që oficeri i vogël rus të arrinte në përfundimin e tij: Kjo nuk ishte beteja e tij për të luftuar. “Ne ishim të pisët dhe të lodhur. Njerëzit përreth nesh … Continued

Presidenti polak i drejtohet parlamentit të Ukrainës

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, ka mbërritur në Ukrainë të dielën, ku i është drejtuar parlamentit të Ukrainës. Andrzej Duda tha se “zërat shqetësues” po sugjeronin se Ukraina duhet t’i dorëzohej presidentit rus Putin, sipas komenteve të cituara nga agjencia e lajmeve Reuters, shkruan BBC. “Vetëm Ukraina ka të drejtë të vendosë për të ardhmen … Continued

Zelensky: Rusia ka bllokuar 22 milionë tonë ushqim

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Rusinë për bllokimin e eksportit të 22 milionë tonë produkteve ushqimore. Ai po ashtu paralajmëroi se nëse portet e saj nuk zhbllokohen, shumë vende do të përballen me krizë ushqimore. “Komuniteti botëror duhet të ndihmojë Ukrainën të zhbllokojë portet detare, përndryshe kriza energjetike do të pasohet nga një krizë … Continued

Rusia po sulmon Severodonetsk nga katër drejtime

Rusia ka tentuar të depërtojë në qytetin e Severodonetsk nga katër drejtime të veçanta. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Serhiy Haidai, guvernatori i rajonit më lindor të Ukrainës Luhansk, shkruan BBC. Duke shkruar në aplikacionin e mesazheve Telegram, Haidai thotë se përpjekjet ishin të pasuksesshme – por se granatimet e zonave të banuara … Continued

Moska po e konsideron shkëmbimin e të burgosurve ukrainas për një oligark pro-rus

Moska po konsideron shkëmbimin e të burgosurve ukrainas për Viktor Medvedchuk, një politikan dhe oligark pro-rus ukrainas. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur media shtetërore ruse, shkruan CNN. “Ne do ta studiojmë këtë çështje,” tha Leonid Slutsky, një anëtar i delegacionit rus për bisedimet Ukrainë-Rusi, gjatë një vizite në qytetin e pushtuar … Continued

Më shumë se 1000 apartamente dhe 11 institucione arsimore janë dëmtuar në Lozova

Një sulm me raketa ruse në Lozova në rajonin e Kharkiv të premten dëmtoi më shumë se 1,000 apartamente dhe 11 institucione arsimore. Kryebashkiaku, Serhiy Zelensky, tha se shifrat janë tronditëse, shkruan CNN. “Shifrat janë tronditëse: 11 institucione arsimore, duke përfshirë pesë shkolla. Ka pikëpyetje për sasinë e dëmit të pësuar nga një spital dhe … Continued