Raketat ruse godasin shtëpinë e kulturës në Kharkiv (VIDEO)

Agresioni rus në Ukrainë po vazhdon edhe në ditën e 86-të të luftës. Së fundmi, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka bërë të ditur se raketat ruse kanë goditur edhe një objekt të kulturës, i cili sipas tij, ishte i sapondërtuar. “Rajoni i Kharkivit. Qyteti i Vreshtarisë. Goditje me raketa ruse në shtëpinë e kulturës … Continued

Kriza e ardhshme e ushqimit – paralajmëron OKB

Pushtimi rus i Ukrainës së shpejti mund të shkaktojë një krizë globale ushqimore që mund të zgjasë me vite, kanë paralajmëruar Kombet e Bashkuara. Konflikti ka ndërprerë furnizimet nga portet e Ukrainës, të cilat dikur eksportonin sasi të mëdha vaji gatimi, si dhe drithëra si misri dhe gruri. Kjo ka reduktuar furnizimet globale dhe ka … Continued

Mjekja tashmë e zhdukur, kishte regjistruar pamjet e terrorit në Mariupol

Një mjeke e famshme ukrainase e regjistroi qëndrimin e saj në Mariupol në një kartë të dhënash jo më të madhe se një thua, që mund të fshihet në një tampon. Tani ajo është në duart ruse, në një kohë kur vetë Mariupoli është në prag të rënies. Yuliia Paievska njihet në Ukrainë si Taira, … Continued