Zelensky propozon vazhdimin e gjendjes ushtarake dhe mobilizimit në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar dekrete për të zgjatur ligjin ushtarak dhe mobilizimin për 90 ditë të tjera në vend, duke filluar nga 25 maji. Dokumentet janë dorëzuar në parlamentin ukrainas dhe duhet të miratohen nga të paktën gjysma e ligjvënësve, shkruan BBC. Ligji ushtarak u zbatua në vend më 24 shkurt, ditën kur Rusia … Continued

Blinken paralajmëron rihapjen e ambasadës amerikane në Kiev si një hap të rëndësishëm

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi se Shtetet e Bashkuara ngritën flamurin e tyre mbi ambasadën amerikane në Kiev. Blinken ketë e quajti si një “hap të rëndësishëm”, duke shënuar rihapjen e ambasadës pasi ajo u mbyll tre muaj më parë përpara pushtimit rus të Ukrainës, shkruan CNN. “Sot ne po rifillojmë zyrtarisht punën … Continued

Inteligjenca ukrainase: Disa njësi ruse që refuzojnë të luftojnë në luftë

Trupat ruse po refuzojnë gjithnjë e më shumë të marrin pjesë në luftime në Ukrainë, thotë drejtoria kryesore e inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. Në një postim në shërbimin e mesazheve Telegram, thuhet se disa njësi të Regjimentit të 70-të të Motorizuar të Gardës kanë refuzuar haptazi të marrin pjesë në luftë dhe … Continued

Blinken: Pasiguria ushqimore është përkeqësuar nga lufta e Rusisë në Ukrainë

Për shkak të agresionit rus në Ukrainë, pasiguria ushqimore është shtuar në botë. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken fajësoi pushtimin rus të Ukrainës për “shtimin e 40 milionë njerëzve të tjerë tek ata që janë të pasigurt ushqimor”. “Kishte një gjendje paraekzistuese, si të thuash, kur bëhet fjalë për pasigurinë ushqimore në shumë vende. … Continued

Ushtari rus i akuzuar për krime lufte pranon fajësinë për vrasjen e një civili

Ushtari rus i akuzuar për krime lufte e ka pranuar fajësinë për vrasjen e një civili në Ukrainë. Vadim Shishimarin akuzohet se vrau me armë zjarri një civil, 62-vjeçar të paarmatosur në ditët pas fillimit të pushtimit dhe përballet me burgim të përjetshëm. Prokurorët thonë se mund të vijnë më shumë gjyqe, pas identifikimit të … Continued

Shefi i NATO-s përshëndet “momentin historik” të aplikimit të Finlandës dhe Suedisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të mërkurën se aleanca ushtarake është e gatshme të shfrytëzojë një moment historik dhe të lëvizë shpejt për të lejuar Finlandën dhe Suedinë të bashkohen me radhët e saj, pasi të dy vendet paraqitën kërkesat e tyre për anëtarësim. Aplikimet zyrtare, të dorëzuara nga ambasadorët e Finlandës … Continued

Fillon gjyqi i parë për krimet e luftës ndaj ushtarit rus

Sot në Kiev do të fillojë gjyqi i parë për krimet e luftës ndaj një ushtari rus pas pushtimit të Moskës. Ushtari 21-vjeçar Vadim Shishimarin akuzohet për vrasjen e një civili të paarmatosur në ditët pas fillimit të pushtimit. Ai përballet me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor, njofton BBC. Ukraina thotë se ka identifikuar mijëra krime të … Continued

Tetë të vrarë dhe 12 të plagosur në sulmin në Chernihiv

Fshati Desna, afër qytetit të Chernihiv-it, sot gjatë ditës ishte goditur nga forcat ruse, ku nuk dihej numri i viktimave. Shërbimi i emergjencës shtetërore të Ukrainës tani ka konfirmuar vdekjen e tetë personave dhe tha se 12 të tjerë u plagosën, raporton BBC. Guvernatori i Chernihiv, Viacheslav Chaus tha këtë mëngjes se Moska kishte lëshuar katër … Continued

Sa luftëtarë ukrainas janë larguar nga Mariupoli?

Beteja për qytetin port të shkatërruar jugor të Mariupolit duket se ka përfunduar.  Mbrojtësit e fundit ukrainas të qytetit, të cilët ishin të ngujuar në fabrikën e çelikut Azovstal, po evakuohen nga vendi. Por sa kanë arritur të largohen deri më tani? Të hënën, më shumë se 260 luftëtarë, shumë të plagosur rëndë, u evakuuan në … Continued