Kosova i vendos sanksione të reja Rusisë dhe Bjellorusisë

Qeveria e Kosova ka vazhduar me miratimin e sanksioneve ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë. Sipas vendimit, këtyre dy shteteve iu është ndaluar udhëtimi dhe transporti i mallrave në Kosovë. Po ashtu, janë vendosur sanksione edhe ndaj Grupit Wanger  entitet ushtarak privat i painkorporuar e që është me bazë në Rusi. Kosova edhe më herët ka vendosur … Continued

Trupat që mbrojnë Kharkivin thuhet se kanë arritur në kufirin rus

Më shumë tani mbi raportet se trupat ukrainase duke kundërsulmuar pranë qytetit të Kharkiv kanë arritur në kufirin rus. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka publikuar një video që supozohet se tregon një numër ushtarësh nga një brigadë e mbrojtjes territoriale në një vend të paspecifikuar në kufi, shkruan BBC. Guvernatori i rajonit të Kharkiv, Oleh … Continued

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar: Bjellorusia do të dërgojë forca në kufirin me Ukrainën

Bjellorusia ka njoftuar vendosjen e forcave të operacioneve speciale përgjatë kufirit me Ukrainën, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës. Ajo gjithashtu ka vendosur njësi të mbrojtjes ajrore, artilerie dhe raketash në poligonet e trajnimit në perëndim të vendit, thotë ai. “Prania e forcave bjelloruse pranë … Continued