Dmytro Kuleba i bën thirrje Gjermanisë që të marrë drejtimin për të ndihmuar Ukrainën të bëhet anëtare e BE-së

Ministri i Jashtëm ukrainas – Dmytro Kuleba i bëri thirrje Gjermanisë që të marrë drejtimin në procesin që çon në bërjen e Ukrainës pjesë e Bashkimit Evropian. Në një video të postuar në Facebook të dielën, Kuleba tha se gjatë vizitës së tij në Berlin në fillim të javës, ai kishte “një diskutim shumë racional … Continued

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s: Ukraina mund ta fitojë këtë luftë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se “Ukraina mund ta fitojë këtë luftë”, ndërsa u foli gazetarëve përmes një lidhjeje video të dielën. “Lufta e Rusisë në Ukrainë nuk po shkon siç ka planifikuar Moska. Ajo dështoi të marrë Kievin,” tha Stoltenberg, “Ata po tërhiqen nga rrethi i Kharkiv, ofensiva e tyre e … Continued

Presidenti finlandez “i hutuar” nga komentet e liderit turk për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Finlanda dhe Suedia kanë shprehur haptazi dëshirën për t’iu bashkuar NATO-s, por një gjë e tillë nuk është pritur mirë nga Turqia. Presidenti finlandez, Sauli Niinisto, ka thënë se është “i hutuar” për komentet e presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan, se ai nuk po e shikon mundësinë që Finlanda dhe Suedia t’i bashkohen NATO-s si … Continued

Anglia pretendon se Rusia ka humbur një të tretën e forcës luftarake tokësore në Ukrainë

Rusia mund të ketë humbur deri në një të tretën e forcës tokësore që ka pasur kur pushtoi Ukrainën, sipas Ministrisë britanike të Mbrojtjes. Në përditësimin e fundit të inteligjencës së mbrojtjes, ministria tha se forcat ruse kishin pësuar humbje të mëdha në ofensivën e tyre në Donbas dhe se “në kushtet aktuale, Rusia nuk … Continued

Ish presidenti rus i reagon G7-ës: Mos e harroni Kosovën

Zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse – Dmitry Medvedev – tha se Rusia nuk do t’i kushtojë vëmendje asaj se çfarë do të mendojnë vendet e G7-tës për kufijtë e rinj të Ukrainës. “Për ta thënë më butë, vendi im po ‘pështyn’ nëse G7 do të njohë apo jo kufijtë tanë të rinj. … Continued

Ukraina thotë se rusët po intensifikojnë sulmet në lindje, por po tërhiqen në veri

Zyrtarët ukrainas kanë raportuar sulme me raketa dhe granatime në disa rajone, ndërsa forcat ruse fokusojnë përpjekjet e tyre në vijat e frontit në Luhansk. Por ata pretendojnë suksese të mëtejshme në rajonin e Kharkiv, shkruan CNN. Një sulm i rrallë raketor është raportuar në rajonin perëndimor të Lviv. Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake … Continued

Senatori republikan e quan nder takimin me Zelenskyn

Udhëheqësi i pakicës në Senatin amerikan, Mitch McConnell, ka thënë se delegacioni republikan e ka përfunduar vizitën në Ukrainë. Sipas tij, ishte një nder të takoheshin me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, raporton CNN. McConnell në udhëtimin e paparalajmëruar, ishte i shoqëruar nga senatorët Susan Collins, John Barrasso dhe John Cornyn. Zelensky tha se vizita … Continued