Turqia nuk është në favor të planit të Suedisë dhe Finlandës për tu bashkuar me NATO-n

Suedia dhe Finlanda kanë thënë se do të zhvillojnë bisedime me qeverinë turke pasi presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan, tha se nuk ishte në favor të planeve të tyre për t’u bashkuar me NATO-n. Ministrat e Jashtëm suedez dhe finlandez, Ann Linde dhe Pekka Haavisto thanë se do të bisedojnë me homologun e tyre … Continued

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës: Evakuimi i Avozstal shumë i vështirë

Negociatat me Rusinë për lirimin e luftëtarëve ukrainas të rrethuar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol janë vështirësuar. Një gjë të tillë e ka konfirmuar zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, shkruan BBC. Në një postim në internet, Vereshchuk shkroi: “Rezultati mund të mos u pëlqejë të gjithëve, por detyra jonë është të evakuojmë djemtë … Continued

Varreza e tankeve ruse, shndërrohet në atraksion turistik në Ukrainë

Në rrugën nga Kievi në Bucha, një pjesë e shkurtër e tokës së djegur në mes të pyllit është kthyer në një atraksion turistik javët e fundit. Njihet si varreza e tankeve ruse. Tanke ruse dhe automjete të blinduara të hedhura në erë ndodhen të shpërndara përreth. Të ndryshkura dhe të deformuara ato tërheqin vëmendjen … Continued

Guvernatori i Luhansk: Trupat ruse u përpoqën të kalonin lumin tre herë

Trupat ruse kanë bërë tre përpjekje të pasuksesshme për të ndërtuar ura përtej lumit. Një gjë të tillë e ka pretenduar guvernatori i Luhanskut, Siversky Donets, shkruan BBC. Mbrojtësit ukrainas i mundën rusët sa herë që përpiqeshin të rrëzonin urat ponton – duke shkatërruar rreth 70 njësi të armatimit dhe pajisjeve të rënda gjatë tre … Continued

Ushtari i parë rus do të dalë sot në gjyq për krime lufte

Një ushtar rus do të dalë sot në gjyq për vrasjen e dyshuar të një civili ukrainas të paarmatosur. Ky është rasti i parë i krimit të luftës që shkon në gjykatë që nga fillimi i pushtimit rus. Vadim Shyshimarin akuzohet se ka qëlluar në kokë një 62-vjeçar përmes një dritareje të hapur makine në … Continued

Forcat ukrainase vazhdojnë me kundërsulm në Kharkiv

Një kundërsulm ukrainas në veri vazhdon të prishë linjat ruse të furnizimit. Forcat ruse “nuk kryen operacione sulmuese në drejtimin Kharkiv. Përpjekjet kryesore u përqendruan në parandalimin e avancimit të trupave tona në zonën e vendbanimit Vesele”, tha të premten Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës. Ukrainasit kanë marrë një sërë fshatrash në këtë zonë në … Continued