Putin thotë se sanksionet kundër Rusisë po “provokojnë” krizën globale

Shumë vende kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, për shkak të agresionit në Ukrainë. Ndërkaq, presidenti rus Vladimir Putin, vendosjen e këtyre sanksioneve po e sheh si “provokim” i krizës globale. “Autorët e tyre, të udhëhequr nga ambiciet politike dritëshkurtër, të fryra, rusofobia, goditën në një masë më të madhe interesat e tyre kombëtare, ekonomitë e … Continued

Sipas Kremlinit anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

Rusia do ta shihte pranimin e Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s si një kërcënim dhe masa nuk do të kontribuonte për më shumë siguri. Një gjë të tillë e tha të enjten zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. “Siç kemi thënë shumë herë më parë, zgjerimi i NATO-s nuk e bën botën më të qëndrueshme … Continued

Udhëheqësit e Finlandës njoftojnë mbështetjen për anëtarësimin në NATO

Presidenti dhe kryeministrja e Finlandës njoftuan mbështetjen e tyre për anëtarësimin në NATO të enjten, duke e çuar vendin nordik që ndan një kufi prej 800 miljesh me Rusinë një hap më afër anëtarësimit në aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA. Deklarata e mbështetjes për NATO-n nga presidenti, Sauli Niinisto, dhe kryeministrja, Sanna Marin, ishte … Continued

Ursula von der Leyen: Rusia është kërcënimi më i drejtpërdrejtë për rendin botëror

Sjellja e Rusisë në Ukrainë dhe jashtë saj është cilësuar si kërcënimi më i madh për stabilitetin global. Sipas Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, sjella e Rusisë është shqetësuese, shkruan CNN. “Është sot kërcënimi më i drejtpërdrejtë për rendin botëror me një luftë barbare kundër Ukrainës dhe paktin e saj shqetësues me … Continued