Udhëheqësi separatist thotë se ‘duart nuk janë më të lidhura’ për fabrikën në Azovstal

Një lider separatist pro-rus ka thënë se sipas informacioneve të tij, tani nuk ka mbetur asnjë civil në Azovstal. “Rrjedhimisht, duart e njësive tona nuk janë më të lidhura,” citoi agjencia e lajmeve Tass, Denis Pushilin, kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetsk. Forcat e tij kanë marrë pjesë në sulmin në Mariupol. Ukraina … Continued

Trupat ruse kanë lënë ‘kurthe vdekjeprurëse’ në rajonin e Kharkiv

Trupat ruse kanë lënë ‘kurthe vdekjeprurëse’ në rajonin e Kharkiv. Më shumë tani për kundërsulmimin e Ukrainës pranë Kharkiv, pasi zyrtarët ukrainas thanë më herët se trupat e tyre kishin rimarrë disa qytete pranë qytetit kyç. Kharkiv është nën zjarr dhe “betejat e ashpra” po vazhdojnë në rajon, tha guvernatori Oleg Synegubov, shkruan BBC. Kharkiv është … Continued