Ushtari rus do të dalë në gjyq për vrasjen e një civili në Ukrainë

Ukraina ka njoftuar se ushtari i parë rus do të dalë në gjyq për vdekjen e një 62-vjeçari në rajonin Sumy të Ukrainës. Një gjë të tillë e ka konfirmuar zyra e prokurorit të përgjithshëm të vendit të mërkurën, shkruan CNN. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm tha se ka ngritur një aktakuzë kundër Vadim Shishimarin, … Continued

Çmimet e gazit në Evropë mund të rriten, pasi Ukraina tha se do të pezullojë rrjedhën e gazit natyror

Vendet evropiane që mbështeten shumë në gazin rus do t’i kushtojnë vëmendje lëvizjes së fundit të Ukrainës, e cila thotë se do të pezullojë rrjedhën e gazit natyror përmes disa prej rrjeteve të saj të tubacioneve që transporton një të tretën e karburantit të dërguar në kontinent. Edhe pse ndikimi në sasinë aktuale të gazit … Continued

Trupat ruse kanë lënë ‘kurthe vdekjeprurëse’ në rajonin e Kharkiv

Trupat ruse kanë lënë ‘kurthe vdekjeprurëse’ në rajonin e Kharkiv. Më shumë tani për kundërsulmimin e Ukrainës pranë Kharkiv, pasi zyrtarët ukrainas thanë më herët se trupat e tyre kishin rimarrë disa qytete pranë qytetit kyç. Kharkiv është nën zjarr dhe “betejat e ashpra” po vazhdojnë në rajon, tha guvernatori Oleg Synegubov, shkruan BBC. Kharkiv është … Continued

Luftimet vazhdojnë në ishullin e Gjarpërinjve të Ukrainës

Luftimet po vazhdojnë në ishullin Zmiinyi të Ukrainës, i njohur gjithashtu si Ishulli i Gjarpërinjve, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, raporton BBC. Ministria e Mbrojtjes thotë se Rusia po përpiqet vazhdimisht të përforcojë garnizonin e saj të ekspozuar në ishull, por Ukraina goditi me … Continued