Odesa nën sulme të mëtejshme të raketave

Qyteti i Odesës, Ukrainë, është nën sulme të mëtejshme me raketa të hënën në mbrëmje sipas kohës lokale. Rreth orës 22:00 me orën lokale, dëshmitarët në qendër të qytetit thanë se dëgjuan disa shpërthime të mëdha që tronditën ndërtesat. Mediat sociale treguan të paktën një zjarr të madh që digjej. dhe një dëshmitar tha se … Continued

Nuk ka plane që Biden të udhëtojë në Ukrainë, pavarësisht vizitës së zonjës së parë

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, u tha gazetarëve të hënën se nuk ka plane që presidenti Joe Biden të udhëtojë në Ukrainë, edhe pas udhëtimit të zonjës së parë Jill Biden në vend gjatë fundjavës. “Udhëtimi i tyre është pak më ndryshe, mendoj se ju të gjithë e dini nga udhëtimi … Continued

BE-ja synon që në qershor të japë mendim për anëtarësimin e Ukrainës

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se institucioni që ajo udhëheq synojnë të japë opinionin oër anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian në muajin qershor. Leyen përmes një postimi në Twitter ka publikuar një fotografi ku shihet duke folur me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, përmes një video-lidhje, ku në takim … Continued

Presidenti i Këshillit Evropian u detyrua të strehohet nga sulmi raketor gjatë vizitës në Ukrainë

Gjatë një takimi me kryeministrin ukrainas të hënën, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe pjesëmarrësit e tjerë “duhej të ndërprisnin takimin për t’u strehuar pasi raketat goditën përsëri rajonin e Odesës”, tha një zyrtar i Bashkimit Evropian për CNN.  Në një lexim të vizitës së Michel, zyrtari, i cili nuk ishte në Ukrainë, tha se … Continued

Borrell: Asetet e ngrira ruse të përdoren për rindërtimin e Ukrainës

Blloku duhet ta shqyrtojë mundësinë e sekuestrimit të aseteve të ngrira nga rezervat valutore të Rusisë dhe t’i përdorë ato për të ndihmuar në financimin e përpjekjeve për rindërtimin e Ukrainës pasi të përfundojë lufta – sipas Shefit të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell. “Komisioni Evropian ka thënë se çmimi i rindërtimit … Continued

Kreu i Republikës Popullore të Luhanskut – uron banorët për “Ditën e Fitores”

Kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Luhanskut (LPR), Leonid Pasechnik, vendosi kurora në monumente në nder të heronjve të Luftës së Madhe Patriotike, njoftoi të hënën media shtetërore ruse RIA Novosti. Kurora lulesh u vendosën në shtyllën e lavdisë në nderim të heronjve të Luhanskut të Bashkimit Sovjetik dhe në Varrin e Ushtarit të … Continued

Nuk ka të dhëna reale për hapat e ardhshëm të Putinit

Presidenti rus Vladimir Putin mund të ketë marrë njëfarë kënaqësie nga të gjitha spekulimet e ethshme perëndimore rreth fjalimit të këtij viti të Ditës së Fitores, shkruan BBC. Por pavarësisht lidhjes së parashikueshme të luftës së sotme në Ukrainë me luftën kundër nazizmit në Luftën e Dytë Botërore, ai nuk dha asnjë të dhënë reale … Continued