Kryebashkiaku i Kievit paralajmëron qytetarët që të jenë vigjilentë në Ditën e Fitores së Rusisë

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko, po u kërkon qytetarëve që të qëndrojnë brenda nga e diela në të hënë rreth Ditës vjetore të Fitores së Rusisë. Zyrtarët perëndimorë kanë paralajmëruar se presidenti rus, Vladimir Putin, mund t’i shpallë zyrtarisht luftë Ukrainës më 9 maj, një ditë simbolike për Rusinë , duke i hapur rrugën Putinit … Continued

Zyrtari rus: Pa dyshim se Rusia planifikon të qëndrojë përgjithmonë në rajonin e Khersonit

Rusia nuk do të tërhiqet nga rajoni i Khersonit të Ukrainës. Zyrtari i lartë rus Andrei Turchak, tha se Rusia ka ardhur në rajonin e Khersonit për të “qëndruar përgjithmonë” dhe nuk duhet të ketë “asnjë dyshim për këtë”. Turchak i bëri komentet gjatë një vizite në Kherson, rajon i rëndësishëm ukrainas në veri të … Continued

Hungaria dhe Sllovakia kundërshtojnë embargon ruse të naftës

Diplomatët evropianë po zhvillojnë negociata të ashpra mbi një paketë të re të propozuar sanksionesh kundër Rusisë, me Hungarinë që është kundër një ndalimi të importit të naftës ruse. Plani përfshin heqjen graduale të naftës së papërpunuar për gjashtë muaj dhe produkteve të rafinuara deri në fund të vitit 2022, shkruan BBC. Hungarisë dhe Sllovakisë … Continued

BBC: Dy mijë e 120 ushtarë rusë kanë vdekur

Një burim i BBC nga Shërbimi rus ka konfirmuar identitetin e 2 mijë e 120 ushtarëve rusë të vrarë gjatë pushtimit të Ukrainës deri më tani. Shifra – me gjasë është vetëm një pjesë e numrit të vërtetë të vdekjeve – që u përpilua duke përdorur njoftimet zyrtare, raportet e shtypit dhe konfirmimet e familjes. … Continued

A mundet Putini të shpallë luftë të plotë më 9 maj?

Rusia thotë se është e pakuptimtë që do të shpallë luftë të gjithanshme në Ukrainë në ditët në vijim. Deri më tani Moska e ka mohuar se është në luftë, duke iu referuar pushtimit të Ukrainës si një “operacion special ushtarak”, raporton BBC. Por zyrtarët perëndimorë kanë spekuluar se Presidenti Vladimir Putin mund të përdorë Paradën vjetore … Continued

Autoritetet e Ukrainës: Gati 500 civilë të tjerë janë evakuuar nga Mariupoli

Ukraina ka thënë se pothuajse 500 civilë të tjerë janë evakuuar nga qyteti juglindor i Mariupolit. Ndër ta, janë përfshirë disa njerëz nga fabrika e rrethuar e çelikut “Azovstal”, transmeton BBC. Andriy Yermak, kreu i zyrës së presidentit ukrainas, e quajti evakuimin “një operacion kompleks” dhe tha se Ukraina do të vazhdojë të bëjë gjithçka për … Continued