Shtëpia e Bardh: Biden nuk planifikon të udhëtojë në Ukrainë

Aktualisht nuk ka plane që presidenti amerikan, Joe Biden, të udhëtojë në Ukrainë, pavarësisht udhëtimit në rajon nga Sekretari i Shtetit, Tony Blinken, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, në javët e fundit. Një gjë të tillë e konfirmuar Shtëpia e Bardhë për CNN të hënën. “Epo, nuk … Continued

Ukraina: Qindra ende të bllokuar në Mariupol

Qindra njerëz mbeten të bllokuar në një fabrikë çeliku në qytetin jugor të Ukrainës, Mariupol, edhe pse një grup të evakuuarish u larguan të dielën. Sipas BBC, përpjekjet për të evakuuar më shumë civilë janë vonuar dhe nuk është e qartë se çfarë po e shkakton ndalimin. Por një komandant në uzinë, Denys Shlega, tha … Continued

Polonia bën thirrje për sanksione ndaj energjisë ruse

Ministri i klimës i Polonisë ka bërë thirrje për “sanksione të menjëhershme” ndaj naftës dhe gazit rus. Anna Moskwa po fliste teksa mbërriti për një takim urgjent të ministrave të energjisë të BE-së në Bruksel. Moskwa tha se sanksionet e energjisë së freskët ishin një hap “i domosdoshëm” dhe “urgjent”. Ministri i klimës i Polonisë … Continued

Evakuimi nga Mariupoli u vonua

Rreth 100 njerëz u evakuuan nga fabrika e çelikut Azovstal në qytetin port të Mariupolit dhe pritet të mbërrijnë në Zaporizhzhia, më shumë se 200 km larg, sot, shkruan BBC. Jashtë fabrikës së çelikut, evakuimet ishin planifikuar të kryheshin në të gjithë Mariupolin këtë mëngjes – por civilët janë ende duke pritur për autobusët, të … Continued

Ministrat e energjisë të BE-së në takim emergjent për gazin rus

Ministrat e Energjisë nga vendet e Bashkimit Evropian mbajnë bisedime urgjente të hënën, ndërsa blloku përpiqet për një përgjigje të bashkuar ndaj kërkesës së Moskës që blerësit evropianë të paguajnë për gazin rus në rubla ose të përballen me ndërprerjen e furnizimit të tyre. Rusia ndaloi furnizimet me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë javën e … Continued

Zelanda e Re vendos sanksione të tjera ndaj Rusisë

Qeveria e Zelandës së Re njoftoi sanksione të mëtejshme kundër Rusisë të hënën, duke synuar anëtarët e elitës politike, si dhe sektorin e mbrojtjes të vendit. Raundi i ri i sanksioneve synon 170 anëtarë të Këshillit të Federatës – dhoma e lartë e parlamentit rus. Ato përfshijnë gjithashtu gjashtë kompani dhe organizata, “të cilat kanë … Continued